Za uplynulé štyri roky sa počet zahraničných študentov na Lekárskej fakulte UPJŠ strojnásobil. Tento rok je ich 899. Fakulta netají, že vďaka školnému, ktoré za nich dostane, môže nakúpiť viac moderných prístrojov a vybavenia. Do promócií to pritom dotiahne len pätina z nich.
KOŠICE. Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Daniel Pella, hovorí, že zvýšenie záujemcov o štúdium je prejavom atraktivity fakulty.
„Za kvalitnú vzdelávaciu inštitúciu sa považuje taká fakulta či univerzita, ktorá má jednu štvrtinu či tretinu zahraničných študentov.“
V akademickom roku 2014/2015 študuje na Lekárskej fakulte celkovo 2383 študentov, z toho doktorský študijný program Všeobecné lekárstvo 1120, General Medicine 777, Zubné lekárstvo 272 a Dental Medicine 122 študentov.
Bakalárske študijné programy (Fyzioterapia, Ošetrovateľstvo a Verejné zdravotníctvo) študuje dokopy 81 študentov a magisterský študijný program Verejné zdravotníctvo 11.
Zaplatia učiteľov aj vybavenie
Zatiaľ čo výučbu slovenských študentov štát dotuje a štúdium je pre nich bezplatné, zahraniční študenti študujúci v anglickom jazyku si školné a poplatky spojené so štúdiom hradia sami.
Za akademický rok všeobecného lekárstva zaplatí 10 500 eur, za zubné lekárstvo 11 000 eur.
Bez ohľadu na to, či skúšky na konci roka aj zloží. Dekana Pellu teší prílev financií pre fakultu spojený s nárastom zahraničných študentov.
„Príjmy nám umožňujú investovať do rozvoja fakulty. Vďaka finančným prostriedkom predovšetkým zo štrukturálnych fondov Európskej únie sa výrazne skvalitnila výučba, no zároveň sa vytvorili aj nové možnosti pre zakúpenie moderného prístrojového vybavenia, čo umožní ďalší rozvoj špičkového predklinického a klinického výskumu. Pritom päťpercentné spolufinancovanie grantových projektov EÚ by nebolo možné bez výučby v anglickom jazyku. Vďaka samoplatcom tiež dokážeme zaplatiť učiteľov, ktorí by inak hľadali uplatnenie v rezorte zdravotníctva,“ konštatuje Daniel Pella (vľavo, foto Judita Čermáková).
Na strope
Na Lekárskej fakulte UPJŠ študujú študenti zo štyridsiatich krajín, vrátane Palestíny, Iraku, Iránu, Jordánska, Pakistanu, Afganistanu, Indie, Sudánu, Kanady, USA a Brazílie a v anglickom jazyku sa rozhodlo študovať aj niekoľko slovenských študentov, predovšetkým preto, že majú záujem uplatniť sa v budúcnosti ako lekári v zahraničí.
Kým prijímacím konaním sa na Lekársku fakultu dostane zhruba každý ôsmy slovenský uchádzač, u zahraničných je tento rozdiel medzi uchádzačmi a prijatými menší.
„Za posledných sedem rokov stúpol počet zahraničných prihlášok viac ako desaťnásobne – v akademickom roku 2007/2008 sme evidovali 53 prihlášok na štúdium študijných programov General Medicine a Dental Medicine, a v akademickom roku 2014/2015 ich bolo už 554. Vďaka zvyšujúcemu sa počtu prihlášok stúpol aj počet zahraničných študentov, ktorých sme nemohli prijať, čo nám umožňuje robiť lepšiu selekciu,“ poznamenáva dekan.
Do promócií to dotiahne len pätina z prijatých zahraničných študentov. Veľká časť z nich štúdium nezvláda kvôli výučbe v angličtine, ktorá pre nich nie je materinským jazykom.
Limit pre prijatie prvákov na Lekárskej fakulte sa už blíži k maximu - výraznejší nárast zahraničných študentov sa v blízkej budúcnosti nepredpokladá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári