Čakajú nás teplejšie a suchšie letá. Odborník preto radí nočné vetranie, vonkajšie žalúzie, viac zelene a svetlé povrchy budov. Prvé konkrétne opatrenia sú už na svete, a to pre mestskú časť Terasa.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Jozef Pecho z Ústavu fyziky atmosféry, Akadémie vied Českej republiky vysvetľuje, že klimatická zmena nie je žiaden výmysel.
„Je to vedecky podložený fakt, s ktorým sa musíme naučiť žiť. Jej dopady sú viditeľné. Posledné roky sú veľmi horúce, menej prší, sú dlhšie obdobia sucha. Zároveň narastá veľká pravdepodobnosť veľmi teplých období v lete.“
V najbližších desaťročiach by sa priemerná teplota na Slovensku mala zvýšiť o dva až štyri stupne Celzia, v lete by malo byť zrážok menej, v zime viac.
Tienenie chodníkov
Ako zmierniť dopady klimatickej zmeny konkrétne na mestskú časť Západ skúmal Karpatský rozvojový inštitút (KRI). Zameral sa na zmiernenie horúčav.
„Merali sme teplotu na parkovisku pred veľkým obchodným centrom, kde bola teplota 36 - 38 stupňov Celzia, v rovnakom čase bolo tesne pri fontáne chladnejšia o dva stupne. V Borovicovom háji v tom istom čase bolo len 27stupňov Celzia. Zelené parky pritom nie sú chladnejšie len vo svojom vnútri, ale ochladzujú okolité prostredie až do vzdialenosti zhruba 500 metrov,“ vysvetľuje Ladislav Hegyi z KRI.
Výsledky určili, čo má Terasa urobiť v najbližších dvoch rokoch. Opatrenia sú rozdelené do ôsmich programov adaptácie.
„Napríklad program tienenia chodníkov, po ktorých chodí najviac ľudí. Rozvoj zelene, ktorá ochladzuje verejné priestranstvá. Rokujeme s obchodnými centrami, aby sa pred nimi aktivovali rozprašovače studenej vody, keď teplota stúpne nad 30 stupňov Celzia. V pláne je aj obnovenie niektorých fontán a vybudovanie jazierka v Erikinom parku. Ale tiež revitalizácia Borovicového hája a dosadba drevín pred parkoviská obchodných centier.“
Keď stúpnu teploty nad 31 stupňov Celzia, na miestnom úrade by ste sa mali zadarmo osviežiť pitnou vodou, takisto aj na akciách organizovaných mestskou časťou.
Konkrétny plán pre celé Košice si odborníci netrúfli navrhnúť.
Biely dom je chladnejší
Ladislav Hegyi pridáva aj zopár praktických tipov pre zmiernenie horúčav v domácnostiach.
„Vonkajšie žalúzie nepúšťajú do bytu toľko tepla ako vnútorné. Svetlé odrazové povrchy budov sú oveľa lepšie ako tmavé. Pri bielych povrchoch je odrazivosť slnečného žiarenia 90 percent, pri čiernych len 5 %. Neurobí to zázrak, ale pomôže, pretože bývať pod čiernou strechou je v lete peklo. Keď sú horúčavy, ľudia by mali vetrať len skoro ráno, neskoro večer alebo v noci. Ale nepúšťať teplo cez deň dnu. Klimatizáciu odporúčame iba tam, kde je nevyhnutná (nemocnice, domovy dôchodcov) a nie do domácností.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári