Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci s Východoslovenskou distribučnou, a.s (VSD) na východnom Slovensku mapujú nadzemné elektrické vedenia, ktoré sú rizikové pre vtáky, lebo do nich môžu naraziť.
KOŠICE. „Monitoring pozostáva z dvoch kľúčových etáp. Prvá etapa sa začala v januári a potrvá do marca. Za prvý mesiac sa na východnom Slovensku zmapovalo približne 1 200 km vedenia,“ hovorí Ervín Hapl z RPS, ktorý mapovanie na východnom Slovensku koordinuje.
Následne sa začne druhá etapa, ktorá potrvá do februára 2016. Úseky, ktoré budú identifikované ako rizikové, prejdú odborníci desaťkrát. Úseky, na ktorých sa zistia nárazy vtákov, budú ekologicky upravené inštaláciou ´zviditeľňovacích´ prvkov tak, aby ich vtáky zaregistrovali."
VSD prispeje sumou 210-tisíc eur
„Vďaka monitoringu budú identifikované skutočne rizikové vedenia, takže cielený, systematický monitoring zabezpečí efektívne využitie finančných prostriedkov na ekologizáciu elektrických vedení a ochranu vtáctva. Prostriedky na ekologizáciu vedení poskytnú energetické spoločnosti ako finančný vklad na spolufinancovanie projektu. Východoslovenská distribučná, a.s. prispeje počas piatich rokov sumou takmer 210-tisíc eur,“ hovorí Andrea Vlková, špecialistka komunikácie z VSD, a.s.
Európska komisia prispeje čiastkou viac ako 1,4 milióna eur.
Výskumy začali v roku 2000
Nárazy vtáctva do nadzemných elektrických vedení sú problém, ktorý bol identifikovaný dávnejšie, ale doteraz sa neskúmal a neriešil systematicky.
V roku 2010 sa na Slovensku začali realizovať výskumy, ktoré potvrdili závažnosť tohto problému a významný negatívny vplyv na voľne žijúce vtáctvo, najmä počas migrácie, ale aj v hniezdnom období.
Projekt Energia v krajine – elektrické vedenia a ochrana prioritných druhov vtákov v územiach Natura 2000 realizuje organizácia Ochrana dravcov na Slovensku.
Partnermi projektu sú Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR.
Vyše osemtisíc kilometrov vedení na Slovensku v súčasnosti mapuje viac ako 50 špeciálne vyškolených mapovateľov.
Viac informácií o projekte je na stránke projektu http://lifeenergia.sk/
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári