Jednou z ozdôb galavečera ŠOK 2014 bola aj 20-ročná kickboxerka Veronika Cmárová, zlatá medailistka z majstrovstiev Európy asociácie WAKO v tatami disciplínach v slovinskom Maribore. V tej večernej róbe jej to mimoriadne svedčalo a človek by si myslel, že na takýchto spoločenských akciách si to naozaj užíva.
KOŠICE. „Kdeže. Nemám rada takéto akcie, kde sa musím obliecť do večerných šiat. Radšej chodím oblečená športovo, v teplákoch. A to ešte každý rok treba meniť garderóbu, zháňať nové šaty, topánky, to ma vôbec nebaví. Navyše, zo všetkého mám veľkú trému,“ prekvapila nás jej odpoveď, keď sme sa pýtali, ako sa na významnom večeri košického športu cíti.
A nie je to iba raz do roka, veď aj pri vyhlasovaní najlepších kickboxerov Slovenska je vždy medzi oceňovanou elitou. „Ale tam je to iné, všetko sú to známi, kým tu sú ľudia z celého mesta.“
Prešli na najtvrdšiudisciplínu
Preberanie košického športového „oscara“, plastiky ŠOK 2014 v kategórii Top 10, však zvládla celkom noblesne.
Možno aj preto, že si po ňu nešla prvýkrát. „Získala som ju už pred dvoma rokmi v kategórii Nádej. Toto ocenenie beriem ako veľké uznanie nielen pre mňa, ale aj pre celý náš šport.“
A v ňom je mladá Košičanka už veľmi uznávaná persóna. Zatiaľ v amatérskom ringu či na tatami, ale už sa snaží presadiť aj v profi spoločnosti, v tej najtvrdšej disciplíne.
„Obidve (so sestrou Luciou - pon. red.) chceme postupne prejsť aj na K1, čo je najtvrdšia disciplína kickboxu. Začali sme v podstate pred dvoma týždňami na turnaji v chorvátskom Karlovaci, kde sme prešli na low kick, odkiaľ je v podstate už len krôčik do K jednotky. Vyskúšali sme si to a tréner hovorí, že je to na dobrej ceste, takže uvidíme, ako sa to vyvinie.“
Nie je to pre ženy až príliš tvrdá disciplína?
„Nie, nie... Je tam viac adrenalínu a to mám rada. Baví ma to, napĺňa a to, že sme prešli na tvrdšiu disciplínu, je presne to, čo som chcela. Je to najtvrdší štýl, kde je povolených najviac techník, kopy na stehná, kolená, s plnou silou. A keď s niečím začnem, tak do toho idem naplno, bez akéhokoľvek obmedzenia. Musím sa však priznať, že zo začiatku som sa trochu bála, čo bude, ale K jednotka sa mi veľmi zapáčila.“
Najvhodnejšieho tréningového sparringpartnera má Veronika vo svojej o tri roky staršej sestre Lucii. A kto koho viac bije?
„Je to tak na striedačku, raz ona mňa, raz ja ju,“ zasmiala sa Veronika. „Na tréningu sa vôbec nešetríme.“
Obe dievčatá sa však neboja rozdať si to aj s chlapcami. „A dakedy sa ujde aj im... Lenže oni do toho nejdú naplno a my tiež, takže to nie je ono.“
Chce skúsiť aj profi zápasy
Veronika Cmárová má v novej sezóne zálusk nielen na medailu z amatérskeho svetového šampionátu, ale túži aj po nejakom úspechu či cennom skalpe z profesionálneho ringu. A v ňom sa dá aj niečo zarobiť...
„Aj to, ale nie sú to peniaze, čo ma láka do profi ringu. Aj naďalej chcem chodiť na amatérske šampionáty, ale zároveň chcem skúsiť aj nejaké profi zápasy. Dá sa to zladiť. Aj profesionálni majstri sveta chodia na amatérske šampionáty, lebo vedia, že sú to kvalitné turnaje, že sú tam kvalitní súperi a musia veľmi makať, aby aj tam urobili nejaký dobrý výsledok. Pre mňa budú síce vrcholom sezóny majstrovstvá sveta asociácie WAKO, odkiaľ by som chcela medailu, ale chcela by som sa presadiť aj v profesionálnom ringu, kde ma už o dva týždne v Poľsku čaká súboj s bronzovou medailistkou v K1 z vlaňajších majstrovstiev Európy v Bilbau Patrycjou Krawczykovou.“
Súčasný kickbox má vari jedinú chybičku krásy, a to, že nie je olympijský šport.
„Veru, prijala by som, keby sme mohli ísť aj na olympiádu. Máme veľkú základňu, ale nášmu športu by určite pomohlo, keby bol olympijský. Malo by to väčšiu prestíž, o kickboxe by vedelo viac ľudí, bolo by aj viac záujemcov, ktorí by chceli kickbox trénovať.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári