Hasiči s políciou vyhlasujú vojnu nezodpovedným vodičom, parkujúcim na sídliskách. Kvôli zlej prejazdnosti je totiž ohrozená bezpečnosť ľudí.
KOŠICE. Stretnutie hasičov, starostov mestských častí, mestskej i štátnej polície a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti k požiarovosti vlaňajška v Košiciach sa uskutočnilo v stredu v priestoroch OR HaZZ v Košiciach.
Všetci sa dozvedeli, že vlani bolo na území mesta najmenej požiarov za posledných päť rokov, no situácia je zlá.
Kritický stav
„Veľký problém je stav prístupových ciest a ich prejazdnosť. Stav je kritický, neraz sa nevieme dostať k požiaru, pretože tam parkujú autá. Najväčšie problémy sú na Ťahanovciach, Furči či KVP,“ vysvetľuje šéf košických hasičov Jozef Bodnár (vľavo, foto Judita Čermáková).
Starosta Ťahanoviec Cyril Betuš zdôraznil, že na sídlisku je viac áut, než aký je počet parkovacích miest a momentálne je to veľmi ťažko riešiteľný problém.
„Dohodli sme sa s políciou, že ak zistia pri obhliadkovej činnosti, že niektorí šoféri zle parkujú a nie je vytvorený pruh o šírke tri metre, budú to riešiť. Nie až v prípade požiaru, ale preventívne, aby bola prejazdnosť dodržaná, lebo dochádza k znemožneniu záchrany majetku a životov. Budú teda rozdávať aj pokuty. Problém parkovania v meste ju už teraz bezpečnostný problém. My nevieme garantovať bezpečnosť občanov a včasný dojazd na miesto. Neraz zastavíme ďalej od požiaru a ťaháme vedenie z hadíc. Ak však treba použiť výškovú techniku, problém je pomaly neriešiteľný, dochádza k obrovskému zdržaniu.“
Starosta Terasy Ján Jakubov sa vyjadril, že sa pokúsia riešiť problém na Rade starostov.
Na otázku, či je reálne prejazdnosť zabezpečiť, Bodnár odpovedal: „Musí to byť možné. Lebo ak niekomu bude treba zachraňovať život, nikoho nemusí zaujímať, že v Košiciach to nie je možné. Ľudia budú nadávať, ale inej cesty niet. Je to vyhlásená vojna nezodpovedným vodičom.“
Ďalší problém je priechodnosť únikových miest v bytových domoch. Ľudia si protiprávne stavajú na schodiskách mreže a tým znemožňujú vykonať hasičom zásah.
Legislatíva však hovorí, že zásahové a únikové cesty majú byť voľné.
„Neraz sa stalo, že sme prišli hasiť a boli tam mreže. Tým dochádza k zdržaniu a niekomu ide o majetok či o život. Budeme teda robiť kontroly a budeme voči takýmto ľuďom vyvodzovať zodpovednosť, vrátane sankcií,“ tvrdí Bodnár.
Chýbajúce popisné čísla
Starostovia s hasičmi prebrali aj problém všetkých záchranných zložiek. Tým je označovanie vchodov popisnými číslami. Po zateplení sa na fasádu nedostanú čísla a je problém nájsť vchod.
„Hľadáme konkrétny vchod a nevieme, kde je. Nie sú označené bytovky, pritom horieť môže v byte a plamene nemusia byť viditeľné. Starostovia sľúbili, že pomôžu pri riešení. Trápi nás aj vegetácia pred blokmi. Niekedy okrasné stromčeky sú aj 20-metrové a bránia pri zásahoch. Nevieme sa dostať k ohrozenému domu s výškovou technikou. Stromy však nepatria Správe mestskej zelene, v podstate nepatria nikomu. Tu vzniká problém s ochranou drevín, ale na druhej strane, čo je vážnejšie, nie životy ľudí? Starostovia musia hľadať riešenia.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári