KOŠICE. Vlani poškodená socha uhorského kráľa Štefana na Dóme sv. Alžbety je už päť mesiacov bez žezla, palca a končekov prstov. Páchateľ je stále neznámy.
„Zatiaľ nemáme financie na opravu,“ tvrdí správca Dómu, rímskokatolícky dekan František Šándor.
Podľa odhadov by reštaurátorské práce mohli stáť okolo 500 eur.
Kamery vandala nevideli
Polícia trestné stíhanie pre poškodzovanie cudzej veci, za čo hrozí tri až osem rokov, koncom roka prerušila.
„Po páchateľovi naďalej pátrame,“ informoval policajný hovorca Alexander Szabó.
Nepomohol ani záznam kamier mestskej polície na rohu ulíc Hlavná – Mlynská a Hlavná – Alžbetina, priamo na sochu nevidia.
Nové kamery nebudú
Po poškodení sochy inštalovalo mesto na Dóm externé osvetlenie. V rámci neho pamiatkari navrhovali zakomponovať aj bezpečnostný kamerový systém.
Národnú kultúrnu pamiatku by snímal zvonku nonstop tak, aby bolo vidno prípadných vandalov.
Mesto nevyhovelo.
“Prioritou kamerového systému je predovšetkým ochrana zdravia, životov a bezpečnosť osôb,” reagovala hovorkyňa Košíc Linda Šnajdárová.
Dodala, že panoramatické kamery mestskej polície už sú na rohu Mlynskej – Hlavnej a Hlavnej – Alžbetinej (tie vandala na severnej strane chrámu nezachytili – pozn. red.).
“Kamery monitorujú východnú, západnú a severnú stranu Dómu. Na južnú nemajú dosah.”
Informovala, že mestská polícia zatiaľ ďalšie neplánuje.
“Kamerový systém však prechádza na digitálny, čím sa dosiahne vyššia kvalita – citlivosť. Vďaka tomu na väčšiu vzdialenosť i v noci dokážu umožniť identifikáciu páchateľa. Južnú stranu dómu by tak mohla sledovať kamera na rohu Pribinovej.”
Ani správca Dómu zatiaľ nové kamery nechystá.
„V súčasnosti máme jednu vnútri, monitoruje interiér,“ uviedol Šándor.
Prosbu dekana nevyslyšali
Ďalším nerealizovaným odporúčaním pri osvetlení katedrály za takmer 300-tisíc eur bola požiadavka jej správcu.
Chcel, aby mesto svetelnými efektmi domodelovalo nedostavanú južnú vežu, s čím súhlasil krajský pamiatkový úrad a firma DGA to zapracovala do projektovej dokumentácie, ktorá stála ďalších 15-tisíc.
“Pre mesto bolo prioritné nasvietenie Dómu. Spoločnosti Eltodo (dodávateľovi osvetlenia) nebolo svetelné domodelovanie veže zadané,” potvrdila hovorkyňa.
Zdôvodňuje, že svetelné domodelovanie neexistujúceho objektu je podľa technickej správy, ktorá vznikla na žiadosť mesta, možné niekoľkými spôsobmi.
“Napríklad pomocou generátora pary, ale optické vlastnosti takéhoto objektu sú silne závislé od poveternostných podmienok a nie je možné dosiahnuť ideálny stav. V prípade požitia laseru zas nie je možné zastaviť paprsky v jednom bode, takže by pomyselný vrchol veže pokračoval obrátene nahor. Ďalšia možnosť je nasvietiť konštrukciu pre Led, ktorá by sa namiesto veže postavila. Ani jedno z možných riešení nie je ideálne.”
Okrem technických komplikácií svetelnej “dostavby” veže bola dôvodom i finančná náročnosť.
“Keď neurobili, neurobili. Dôvod nepoznám. Bol som len v úlohe prosebníka. Ja som to v pripomienkovom konaní dal, podporili to aj pamiatkari,“ reagoval dekan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári