Predstavte si, že sedíte doma a vložíte niekoľko semienok do elegantnej sklenenej skrinky. Stačí len pridať vodu, zapnúť tlačidlo a o niekoľko týždňov už môžete okúsiť chuť domácich jahôd či paradajok.
KOŠICE. Vynález študentov Technickej univerzity je určený tým, ktorým sa nechce piplať v zemi, no ocenia doma vypestované plody.
„Chceme vytvoriť čo najjednoduchší systém na pestovanie, preto sa snažíme všetky zložité činnosti automatizovať. Náš systém sa postará o to, aby mali rastliny dostatok živín aj svetla. Použitím vody, obohatenej o živiny namiesto pôdy, navyše odpadá potreba okopávania, vytrhávania buriny a je možné takisto pestovanie v zime,“ vysvetľuje Radoslav Bielek zo spoločnosti CropTech, ktorú založili študenti z Košíc.
Bez špiny od hliny
V najjednoduchšej verzii sa bude od pestovateľa vyžadovať len vloženie semien alebo rastlín do systému a pravidelné dolievanie vody a živín.
Od pestovania v záhrade sa to líši vynechaním všetkých náročných a nepríjemných činností. Rastliny totiž k samotnému rastu pôdu nepotrebujú. Tá slúži len ako médium pre nevyhnutné živiny.
Prvé pokusy o vytvorenie hydroponického systému majú asi rok a pol, keď ešte päťčlenný tím študoval na univerzite.
Za nápadom stála obyčajná lenivosť.
„Prvú myšlienku mal Martin Paľa, pretože vždy si chcel vypestovať vlastné potraviny, ale ako sám hovorí, je príliš lenivý na manuálne práce okolo záhrady. Preto hľadal jednoduchšie cesty a natrafil na hydropóniu, neskôr aeropóniu. Na trhu však momentálne chýba systém vytvorený pre úplných laikov v tejto oblasti, a to sme sa rozhodli zmeniť.“
Budú ho testovať
Pestovať v ich vynáleze sa dá okrem koreňovej zeleniny takmer všetko.
„Vypestovať rastliny ako paradajky, jahody a, samozrejme, bylinky je v takomto systéme veľmi jednoduché a rýchle,“ tvrdia vedci.
Ich cieľovou skupinou sú najmä ľudia, ktorí by mali radi vlastnú záhradku, ale z finančných alebo časových dôvodov si to nemôžu dovoliť.
Momentálne dokončujú prototyp systému. Následne ho chcú testovať a doladiť všetky prípadné chyby pred samotným predajom.
Cenu najzákladnejšieho modelu odhadujú na 500 eur.
Prvé mesiace pracovali vedci na projekte popri škole, od nového roka zamestnáva príprava pestovacieho systému naplno šesť ľudí.
Väčšina študovala na Fakulte elektrotechniky a informatiky odbor Umelá inteligencia, prípadne Kybernetika.
„Ďalší člen je strojár, ktorý má na starosti konštrukciu a technickú realizáciu. Od nového roku je členom tímu aj naša 'salesáčka', ktorá sa stará o veci súvisiace s predajom, distribúciou a marketingom, o ktorých sme ani netušili, že existujú,“ priznáva Bielek.
Vyhrali súťaž, našli sponzorov
V januári vyhrali celoslovenskú súťaž o najlepší start-up v kategórii spoločnosť, ocenenie im dal prezident Andrej Kiska.
„Chceli sme dať nášmu projektu nejakú oficiálnu formu a keďže ide o vývoj produktu, potrebovali sme na rozbeh určitý kapitál. Preto sme sa rozhodli prihlásiť do súťaže, aby sme dostali spätnú väzbu, ale hlavne na seba pritiahli pozornosť možných investorov, čo sa nám nakoniec podarilo,“ hovorí Bielek.
Vysvetľuje, že slovo start-up vyvoláva v ich okolí pozitívnu odozvu.
„Všetci nám držia palce a vychádzajú nám v ústrety, napríklad Technická univerzita, ktorá nám poskytla zadarmo priestory v start–up centre.“
Skrinka. Hydropónia pre laikov. Rastliny pôdu nepotrebujú. Stačí voda so živinami. Vizualizácia: CropTech
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári