Druhý pokus o rekonštrukciu električkovej trate pri stanici štartuje od nedele. Ten prvý skončil fiaskom, keď po mesiaci ničnerobenia výluku od septembra zrušili. Vodičov čakajú ďalšie obmedzenia.
KOŠICE. Rozsiahla rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach vstupuje do ďalšej fázy.
Po výlukách na Kuzmányho, Námestí Maratónu mieru, Štúrovej a Námestí osloboditeľov štartuje v nedeľu 8. marca ďalšia na Staničnom námestí.
Pôvodne sa tam mala rekonštrukcia robiť už od vlaňajšieho augusta.
Celý mesiac združenie prešovská Dúha – poľská ZUE Krakov s prácami nezačali, napokon sa odsunuli na jar a opäť sa tam obnovila električková doprava.
Obratisko sa uzavrie pre autá i autobusy
Informácie o zmenách v organizácii dopravy od nedele nám poskytol ich autor - dopravný inžinier Pavel Titl.
„Bude úplne uzavreté obratisko električiek na stanici vrátane autobusových zastávok a parkoviska vo vnútri,“ uviedol.
Autá aj autobusy MHD budú môcť prejsť v smere od krytej plavárne k Staničnému námestiu. Prejazdom cez koľajnice pred obratiskom a odbočením doľava sa budú môcť dostať k Jakabovmu palácu na Štefánikovu.
Prejazdom cez koľajnice a pokračovaním rovno sa bude jazdiť jednosmerne popri obratisku na Thurzovu a ďalej na Svätoplukovu ulicu v smere k Železničnej nemocnici (na mape je tento prejazd po Poštu 2 označený žltou šípkou).
Ešte pred spomínaným prejazdom cez koľajnice sa zriaďuje autobusová zastávka. Ďalšia bude na Thurzovej ulici medzi Staničným námestím a Poštou 2.
„Bude pri bývalom spešninovom sklade severne od stanice a bližšia pre cestujúcich od v súčasnosti fungujúceho vstupu na rozostavanú železničnú stanicu,“ vysvetlil Titl.
Zjednosmernenie Thurzovej smerom od stanice ku Pošte 2 si podľa neho vyžiadala potreba lepšej obsluhy náhradnou MHD v čase stavebných prác na obratisku.
„Pre tie sa totiž zaberie priľahlý jazdný pruh pri električkovej trati v úseku medzi vjazdom na Staničné námestie a priechodom pre peších z Mestského parku. Takže tam ostane prejazdný iba jeden pruh.“
V opačnom smere od Železničnej nemocnice bude Thurzova v úseku od Pošty 2 k Staničnému námestiu neprejazdná.
„O navigáciu k železničnej stanici v smere od severu (Gorkého, Alvinczyho, Svätoplukova) sa postarajú žlté tabule POZOR ULICA THURZOVA SMER ŽEL. STANICA UZAVRETÁ! a obchádzkové tabuľky ŽEL. STANICA,“ poznamenal autor riešenia dopravy.
Potvrdil, že príjazd k budove stanice a cestná slučka pred Lidlom zostane k dispozícii pre motoristov i taxikárov na vystúpenie spolujazdcov, vyloženie batožiny a odchod.
„To isté sa bude dať aj na úseku komunikácie za reštauráciou Park,“ doplnil.

Zo Štefánikovej k stanici neodbočíte
Na stanicu sa nebude dať dostať zo Štefánikovej priamo odbočením doľava poza budovu VSE, ale odklonom cez Krmanovu, Puškinovu a Rooseveltovu (na mape vyznačené zelenou šípkou) .
„Pre zlepšenie prejazdnosti obchádzky Krmanova - Puškinova sa dnešná stopka z Krmanovej mení na Daj prednosť v jazde,“ doplnil Titl.
Ostatné dopravné obmedzenia v križovatke pri krytej plavárni ostávajú bez zmeny (zákaz odbočenia do Rooseveltovej s výnimkou autobusov). Aj keď to vyzerá hrôzostrašne, je to ešte pomerne prejazdné. Pôvodne sa uvažovalo s úplnou uzávierkou podjazdu pod električkovou traťou pri VSE. V čase špičky sa ráta s tým, že semaforom bude pomáhať dopravná polícia.
Bližšie informácie o zmenách v MHD sme včera do uzávierky od Dopravného podniku mesta Košice nedostali.
Ako bude fungovať doprava. Červenou farbou sú vyznačené uzavreté úseky. Fialovou farbou sú naznačené obmedzenia automobilovej dopravy - zníženie počtu radiacich pruhov pred križovatkou, resp. redukcia jazdných pruhov v danom smere z dvoch do jedného. MAPA: Pavel Titl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári