Podľa Platzecka je dôkazom úspechu summitu, že nakoniec išli všetci spolu do vínnej pivnice. V Košiciach sa im páčilo, na ďalšiu konferenciu prídu o pol roka.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie denníka Korzár.
KOŠICE. Paríž 1919, Postupim 1945, Košice 2015. Tak nejako by sa raz v dejepise mohli deti učiť o víkendovej košickej mierovej konferencii.
Takto optimisticky ju hodnotí aspoň zástupca slovenskej delegácie Miroslav Číž (Smer), podpredseda Národnej rady a člen vedenia smeráckeho Inštitútu ASA. Ten summit organizoval s Nemecko-ruským a Nemecko-ukrajinským fórom.
„Možno Košice budú historickým miestom, ktoré participovalo na mieri na Ukrajine. Mohol by som vnúčencom hovoriť, že som bol pri tom,“ želá si Číž.
Bojovali o každé slovo
Účastníci napriek komplikáciám v závere mierovú deklaráciu prijali. „Bojovalo sa o každé slovo,“ komentoval Matthias Platzeck, šéf Nemecko-ruského fóra.
Diskusiu za zatvorenými dverami označil za emotívnu, ale zaobišla sa bez incidentov.
Za najlepší dôkaz úspechu summitu považuje, že všetci prijali pozvanie na slávnostnú večeru vo vínnej pivnici, kde ich čakal biely savignon a bio frankovka.
Nezáväzné memorandum
„Ak účastníci, ktorí sa navzájom obviňujú zo zabíjania ľudí, spolu dosiahnu záverečný text, je to úspech,“ vraví ďalší prítomný, Ján Čarnogurský, expredseda KDH, šéf Slovensko-ruskej spoločnosti.
Podľa neho je však memorandum záväzné len pre účastníkov. „Dokonca v závere vypustili aj text, že ho podpisujú účastníci konferencie. Zostalo len, že konferencia prijíma toto prehlásenie...“
Dodal, že medzi účastníkmi boli okrem zástupcov občianskeho sektora i poslanci ruskej Štátnej dumy, takže aspoň morálne by to pre nich záväzné byť malo.
Obama sa možno nedozvie
Rainer Lindner, vedúci Nemecko-ukrajinského fóra, vyhlásil, že o košickej deklarácii sa určite dozvie ruský prezident Vladimir Putin, ukrajinská hlava štátu Petro Porošenko i nemecká kancelárka Angela Markelová.
„Neviem však povedať, či sa to dozvie aj prezident USA Barack Obama,“ priznal.
Fico zrušil aj MDŽ
Škrt cez rozpočet urobil organizátorom len chorý premiér SR Robert Fico (Smer). Ten sa mal do diskusie zapojiť v sobotu, no neprišiel.
„Nevie sa ani pohnúť, leží doma, má ťažkú chrípku, vysoké horúčky,“ prezradil Číž s tým, že šéf Smeru cez víkend nešiel ani na žiadnu MDŽ akciu Smeru. Tie sa konali aj bez neho, vrátane nedeľňajšej košickej.
Podľa Ficovho priateľa Platzecka však už len fakt, že predseda Smeru prevzal nad konferenciou záštitu, im „dal krídla“.
Martin Muránsky z Inštitútu ASA povedal, že neúčasť premiéra vážnosť rokovaní nenarušila. „Ak by prítomným išlo len o fotku s premiérom, nerobili by taký cirkus okolo znenia memoranda, veď do poslednej sekundy sa na ňom vadili.“
Bude aj summit Košice II
Účastníci sa dohodli, že ďalšia mierová konferencia s pracovným názvom Košice II by sa mala konať na rozhraní leta a jesene 2015.
V deklarácii Košice I okrem iného vyzývajú účastníkov konfliktu na Ukrajine, aby dodržiavali prímerie dohodnuté v Minsku, apelujú, aby sa nikde neobjavovala agresívna rétorika, podporujú misiu OBSE v regióne, stabilizovanie situácie, vytvorenie podmienok na humanitárnu pomoc, chcú rusko-ukrajinský dialóg obcí a miest a ďalšie konferencie zástupcov občianskej spoločnosti.
Náklady si rozdelili
Výšku nákladov na konferenciu organizátori neprezradili. Informovali len, že letenky, ubytovanie v Hiltone a záverečnú večeru platili spolu Nemecko-ruské a Nemecko-ukrajinské fórum.
Ďalšie výdavky na mieste, ako bol napríklad piatkový raut na pozvanie primátora Košíc Richarda Rašiho (Smer), prenájom Historickej radnice od mesta, súkromný catering či SBS, znášal Inštitút ASA. Niektorí účastníci si vraj niečo z toho platili i sami.
Hoci Košice sú pre opravu koľajníc rozkopané ako za vojny, návštevníkom mierového summitu sa východoslovenská metropola podľa ich vyjadrení páčila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári