Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. Košice, urobí 23. marca vo svojich laboratóriách bezplatnú analýzu vzoriek vody zo studní.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Vodári budú vodu testovať v rámci Dňa vody a zamerajú sa na obsah dusičnanov. Kto má záujem dať si vodu na prítomnosť nebezpečných dusičnanov otestovať, musí priniesť 0,3 litra vody v čase od 8. do 14. hodiny.
Výsledky rozboru sa ľudia dozvedia na počkanie.
Problémové studne
Bezplatnú analýzu vody robia vodári už desať rokov.
Vlani z prinesených 3499 vzoriek vody zo studní bolo nevyhovujúcich až 863. Najvyšší obsah dusičnanov vykazujú vzorky vody zo studní v okresoch Michalovce, kde bolo vlani nevyhovujúcich 53,3 % vzoriek, Trebišov (66,36 %) a Vranov nad Topľou (49,67 %).
Naopak, najlepšia situácia je v okolí Rožňavy a Revúcej, v Košiciach predstavuje percento nevyhovujúcich studní 31,51 %.
Podľa výrobno-technického riaditeľa VVS Rudolfa Kočiška analýzy ukazujú, že veľa studní obsahuje nekvalitnú vodu.
„Pritom dusičnany patria k najškodlivejším ukazovateľom v rozbore vody. Limit pre koncentráciu dusičnanov je stanovený na 50 mg/l, najvyšší podiel sme namerali v množstve 563 mg/l,“ vraví Kočiško.
Dúfajú v zlepšenie
Ako sme sa dozvedeli, napriek tomu, že by si ľudia mali dať robiť, už aj kvôli vlastnému zdraviu, rozbory vody, nezaujíma ich to. Nechcú platiť a čakajú na bezplatné rozbory.
„Máme skúsenosti s tým, že niektorí, ak sa dozvedia o škodlivosti vody v studni, požiadajú o pripojenie na verejný vodovod. Veľa ľudí však neurobí nič a myslí si, že o rok bude rozbor pozitívnejší. Mýlia sa, dusičnany sú nebezpečné,“ povedala nám vedúca útvaru chemicko-technických činností VVS Nataša Riganová.
Voda s vysokou koncentráciou dusičnanov nie je vhodná na pitie a môže u malých detí spôsobiť aj smrť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári