Vzdelávali sa malí aj veľkí.
KOŠICE. Deťom ukázali správnu techniku čistenia zubov študenti zubného lekárstva UPJŠ, hravou formou sa naučili aj základné hygienické návyky a pravidlá zdravej výživy.
Dospelí sa bezplatne dozvedeli, kedy používať zubnú niť, kedy medzizubné kefky a hlavne aké.
Päťročné dvojčatá Matej a Matúš si v zubnom stane maľovali obrázky o pestrej strave.
„Mám rád aj sladkosti, aj ovocie,“ odpovedal Matúš na otázku, čo mu chutí viac. „Zúbky si umývame dvakrát denne, najprv s mamou a potom aj sami.“
Na prednáške o čistení zúbkov sú už druhýkrát. Takýchto svetlých výnimiek medzi deťmi nie je až tak veľa.
Napriek tomu, že deti by si mali do zubárskeho kresla sadnúť každých 6 mesiacov, len málo z nich to aj absolvuje.
„Na základe údajov z roku 2011 u zubného lekára nikdy nebolo 34 % detí vo vekovej skupine 0 – 14 rokov,“ hovorí odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská z Lekárskej fakulty UPJŠ.
Zuby vplývajú takmer na všetko
Najviac pokazené zuby majú 12–ročné deti, a to až 4,3 pokazeného zuba na dieťa. Slovenská komora zubných lekárov, ktorá akciu organizovala, pripomína, že zubný kaz je najrozšírenejšie ochorenie na celom svete.
Postihuje 90 % dospelých a 60 - 90 % detí v školskom veku. Celosvetovo ide o 4. najdrahšie ochorenie, hlavne kvôli tradičnému kuratívnemu prístupu. Slováci ústnemu zdraviu zatiaľ nevenujú veľkú pozornosť.
Na preventívne prehliadky chodí podľa štatistiky len 61 % dospelých pacientov.
„Zubný kaz a ochorenia parodontu predstavujú chronické neprenosné infekčné ochorenia, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie a spôsobujú ochorenia iných orgánov ľudského tela, napríklad infekcie srdca, obličiek, ale sú aj príčinou rizikovej gravidity spojenej s predčasným pôrodom a nízkou hmotnosťou novorodenca,“ píše sa v súčasnom Národnom programe podpory zdravia detí a dorastu 2008-2015.
Edukácia aj pre dospelých. Využilo ju množstvo ľudí. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári