V čínskom Šanghaji prebiehajú majstrovstvá sveta krasokorčuliarov a Slovensko na nich reprezentujú tanečníci Federica Testová a Lukáš Csölley, a sólistka Nicole Rajičová, americká rodáčka... Nie je to tak dávno, čo na vrcholné podujatia pod vlajkou ISU chodili aj pretekári s košickými koreňmi, v posledných rokoch najmä ženy. Ale od čias Radky Bártovej či Jacqueline Belenyesiovej nebolo kým vyplniť stále sa zväčšujúce vákuum.
KOŠICE. Spoľahlivou zásobárňou slovenskej reprezentácie bol dlhé roky oddiel s názvom Kraso Centrum Košice, ale v poslednom čase (i keď talentov má dosť) najmä jeho seniorská zložka trošku stagnuje.
Na východe republiky sa však možno blýska na lepšie časy, lebo na košickom nebi, aj keď v inom klube, vychádza nová hviezdička.
Členka Crow Arena Figure Skating Club Košice Mária Sofia Pucherová je už trojnásobnou majsterkou Slovenska.
Po titule v kategórii „staršie nádeje“ v sezóne 2011/12, získala o rok zlato aj v kategórii „staršie žiačky“, a po minuloročnom striebre z domáceho šampionátu sa v tejto sezóne na najvyšší stupienok vrátila.
Ak k tomu pridáme aj tri prvenstvá (od starších nádejí po staršie žiačky) v Slovenskom pohári, asi to bude mať niečo do seba...
Nie sú konkurenciou
Mária Sofia Pucherová je Košičanka iba „napoly“, lebo žije v Prešove, z ktorého pochádza.
Od roku 2013 však trénuje v tunajšej Crow Arene a od sezóny 2014/15 preteká za klub Crow Arena FSC Košice.
„Je síce Prešovčanka, ale denne dochádzame na tréningy do Košíc,“ vysvetľuje jej mama Mária Marčišinová, priateľka bývalého hokejového reprezentanta Reného Puchera, s ktorým Máriu Sofiu majú.
„Z Prešova sme odišli preto, lebo krasokorčuľovanie je individuálny šport, musí to byť o kvalite a individuálnom prístupe a nielen o kvantite... Ale to by bolo na dlhšiu debatu. Keď sme sa rozhodli odísť z prešovského klubu, mali sme iba dve možnosti, skončiť s krasom alebo hľadať niečo iné. Rozhodlo to, že Mária Sofia s krasokorčuľovaním skončiť nechcela, a my sme preto museli hľadať možnosti ako ďalej...“ vraví Mária Marčišinová, že dôvodov na „zmenu vzduchu“ bolo viac.
„Mária Sofia je v novom košickom klube zatiaľ jediná pretekárka, ale to, že tento nový klub vznikol, vôbec neberieme tak, že by sme chceli vytvoriť nejakú konkurenciu Kraso Centru. Vôbec nie sme konkurencia v tom zmysle, že proti sebe 'bojujeme', práve naopak, my navzájom spolupracujeme a pomáhame si, aj vďaka pani trénerke Hane Töczikovej, ktorá v Kraso Centre pôsobí.“
A Hana Töcziková, inak aj členka Výkonného výboru Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu, určite nie je z tých, čo by talentom, aj keď nie sú jej, hádzala polená pod nohy...
Výborný tandem
„Mária Sofia začala s krasokorčuľovaním ako šesťročná, čo je pre tento šport pomerne neskoro. Kým ona ešte len robila prvé kroky na ľade, jej súperky už skákali jednoduché skoky a točili piruety, ale vzhľadom na svoje danosti a dravosť sa učila rýchlo, a po roku už stála na stupni víťazov. V súčasnosti ju trénuje trénerka Jana Potočková, ktorá bola svojho času v reprezentačnom výbere SR a istý čas trénovala aj pod vedením Agnesy Búřilovej. Spolu s choreografkou Natáliou Belušákovou tvoria výborný tandem, ktorý plne vyhovuje temperamentnému naturelu Márie Sofie,“ pochvaľuje si jej mama.
„Ona si krasokorčuľovanie vybrala sama, je ctižiadostivá, temperamentná, pohyblivá a na ľade pôsobí s gráciou jej vlastnou. Neberie tréningy ako drinu, krasokorčuľovanie ju baví, ba niekedy mám pocit, že je ním až posadnutá. Okrem tréningov na ľade, päťkrát do týždňa, absolvuje päťkrát v týždni aj suchú prípravu, dvakrát balet a dvakrát aj gymnastiku.“
Ohromný doping
Od prvých krôčikov na ľade ide Mária Sofia za svojím veľkým krasokorčuliarskym snom.
„Jej veľkým cieľom je olympiáda. Sníva nielen o účasti na olympijských hrách, ale aj o tom, že raz tam bude stáť aj na stupňoch víťazov. Absolvovali sme už niekoľko medzinárodných pretekov, a v porovnaní s konkurenciou sme, myslím si, na veľmi dobrej ceste, že v budúcnosti môžeme uspieť aj na veľkých ľadových fórach. O rok je olympiáda mládeže v Lillehammeri a Mária Sofia bude určite bojovať o to, aby tam reprezentovala Slovensko. Inak, bolo by to dvadsať rokov od olympiády v Lillehammeri, na ktorej bol jej otec... Boli sme na viacerých kempoch v zahraničí, u ruských trénerov, trénovali sme aj v Petrohrade priamo v klube Alexeja Myšina, ktorý trénoval Pľuščenka a vedie i aktuálnu majsterku Európy Tuktamyševovú. Trénovať na jednom ľade s takýmito osobnosťami bol pre ňu ohromný doping...“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári