Spoločnosť HPK Ingeneering, za ktorou stojí známy košický podnikateľ Peter Kamarás spolu s bývalým prezidentom košických železiarní Johnom Goodishom, bude po rozhodnutí srbskej vlády v nasledujúcich rokoch riadiť železiarne v srbskom Smedereve. Tie sú dobre známe aj v metropole východu, keďže v rokoch 2003-2011 patrili spolu s košickými železiarňami k ich európskej divízii. Keďže neúspešný americký vyzývateľ v boji o Smederevo už avizoval žalobu na 100 miliónov €, oslovili sme priamo Petra Kamarása, aby nám objasnil nielen pozadie privatizácie tohto strategického podniku.
Čo si myslíte, prečo srbská vláda, resp. jej príslušná komisia, ktorá o tom rozhodovala, napokon akceptovala ponuku vášho manažmentu, hoci si mohla vybrať aj z ďalších ponúk?
- Kľúčový bol fakt, že my sme v Srbsku dlhodobo lokálne prítomní, naši manažéri sú v Srbsku teraz, teraz v ňom pracujú a v podstate sú tam doma. Niektorí naši súperi mali síce tiež vo svojich tímoch manažérov, ktorí pred desiatimi, pätnástimi rokmi pôsobili v Srbsku, ale to bolo dávno. Druhým kľúčovým faktorom bola podľa mňa naše expertíza pre eurofondy, ktoré sú a budú súčasťou projektu. Nemyslím si, že americké, nemecké alebo rakúske poradenské spoločnosti môžu mať také skúsenosti z manažmentu prístupových eurofondov v priemysle. Okrem toho naše firmy v tejto chvíli pre Smederevo dodávajú a reálne s touto firmou spolupracujú. Lokálny trh surovín a výrobkov jednoducho poznáme oveľa lepšie. Tak vidím základné dôvody, prečo komisia hlasovala pre náš projekt v pomere 7:0. Čiže úplne jednoznačne.
Akú úlohu pri „priklepnutí“ zohrala osoba Johna Goodisha a stihli ste už za tých pár dní zistiť, aký je to manažér?
- Nechcem preceňovať jeho úlohu, ale domnievam sa, že jeho podiel na úspechu nebol väčší ako 75 %... (úsmev) J. Goodish je svetová manažérska kapacita v oblasti železiarenského priemyslu a jeho reputácia zohrala obrovskú úlohu v celom procese rozhodovania komisie.
Ako vnímate avizovaný súdny spor americkej spoločnosti Esmark Europe, za ktorou stoja bývalí topmanažéri z košického U.S. Steelu? Majú podľa vás šancu uspieť a vysúdiť od vás 100 miliónov dolárov (91 mil. €) za údajné zmarenie ich snahy o privatizáciu podniku?
- O tejto bombastickej žalobe, ktorá bola masívne komunikovaná najmä v srbských médiách, viem dodnes iba z médií. Neboli mi doručené žiadne dokumenty, jednoducho nič. Pre mňa prakticky neexistuje a považujem to celé iba za obrovskú, umelo nafúknutú bublinu, ktorej cieľom bolo diskreditovať moju osobu pri procese výberu manažmentu v Smedereve. Suma 100 miliónov dolárov mala zrejme za úlohu prilákať pozornosť médií, čo sa aj podarilo. Na druhej strane na výsledok súťaže to vplyv nemalo, takže sa tým už ani nezaoberám.
Čo bolo podľa vás hlavnou príčinou toho, že bývalý viceprezident pre predaj a marketing z éry J. Goodisha v košickom U.S. Steele James Bouchard, ktorý stojí za Esmarkom a aj touto žalobou, sa z vášho partnera zmenil na súpera a odporcu?
- Nikdy som nepracoval pre Jamesa Boucharda ani s ním, dokonca ani v období, keď bol v Košiciach v U.S. Steele. Nemali sme pracovné kontakty, mali sme osobné kontakty. Ja som ho upozornil na príležitosť v Smedereve, keď som začal veriť tomu, že je to fantastický projekt a úžasná fabrika. Spočiatku tomu neveril, nakoniec prišiel a pozrel si fabriku a bol z toho nadšený. Naše cesty sa rozišli vo chvíli, keď si myslel, že ma už nepotrebuje. Pre mňa je to dosť smutný príbeh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári