Desaťročný prieskum uránu pri Košiciach v pondelok definitívne skončí. Šéf envirorezortu vo štvrtok oznámil, že nepredĺžil povolenie. Ludovika Energy sa však nevzdáva. Môže sa obrátiť na súd alebo verdikt obísť tak, že na tom istom mieste požiada o prieskum vzácnych zemín.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Ministerstvo životného prostredia SR definitívne nepredĺži povolenie na prieskum ložísk uránovo-molybdénových rúd v lokalite Jahodná - Kurišková pri Košiciach.
Informoval o tom vo štvrtok minister životného prostredia Peter Žiga (Smer).
Od 20. apríla sa tým definitívne končí desaťročné obdobie, ktoré podľa neho traumatizovalo obyvateľov Košíc a okolitých obcí.
Žiga sa nebojí arbitráže ani súdu
„Štát je pripravený aj na riziko prípadnej arbitráže zo strany spoločnosti Ludovika Energy, ktorá o predĺženie prieskumu ministerstvo žiadala. Neobávame sa arbitráže alebo súdov, postupovali sme v súlade s platnými zákonmi,“ povedal Žiga.
Ludovika robí prieskum v lokalite Jahodná od roku 2005.
Povolenie sa dvakrát predĺžilo a posledný termín vyprší 19. apríla.
Spoločnosť však v januári požiadala o tretie predĺženie o ďalších desať rokov – až do roku 2025.
Firma to zdôvodnila tým, že chce v ložisku popri uráne preveriť aj výskyt mimoriadne vzácnych kovov.
Po tých je podľa generálneho riaditeľa Ludoviky Borisa Bartalského pri boome moderných technológií obrovský dopyt.
„Potenciál ich prípadného využitia nebol doteraz preverený. Nechceme, aby bol čas umelo skrátený a spoločnosť nemala možnosť sa slobodne rozhodnúť, ako na základe výsledkov ďalej postupovať,“ vysvetlil ešte v decembri.
Dodal, že tiež reagujú na nižšie ceny uránu na svetových trhoch. Práve toto považovali ochranári za pravý dôvod žiadosti o predĺženie.
Podľa nich sa firma takto iba snažila získať čas na preklenutie finančne nepriaznivého obdobia pre ťažbu uránu.
Ministerstvo: Desať rokov stačilo
Ministerstvo vo februári žiadosti nevyhovelo. V rozhodnutí uviedlo, že považuje tretie predĺženie za výnimočné opatrenie.
Konštatovalo, že 10 rokov bolo v zásade postačujúcich a na ďalšie predĺženie „neexistujú žiadne zákonné dôvody“.
Ludovika požiadala o prehodnotenie tohto rozhodnutia v rozkladovom (odvolacom) konaní.
Bartalský v marci aj avizoval ďalšie kroky, ak s rozkladom neuspejú.
V rozhovore pre portál oEnergetike.sk pripustil, že firma je pripravená obrátiť sa na súdy či medzinárodnú arbitráž.
„Administratívnym, protiprávnym ukončením geologických prác by sme jednostranne utrpeli škodu v tom, že investované prostriedky v objeme viac ako 22 miliónov eur by sme nemohli zhodnotiť. Môžeme sa baviť aj o možnom ušlom zisku 616 miliónov amerických dolárov (USD),“ podotkol vtedy Bartalský.
Požiadajú o prieskum vzácnych zemín
Ludovika aj včera uviedla, že si „ďalej vyhradzuje právo nechať preskúmať rozhodnutie ministerstva súdom“.
Firma však už našla spôsob, ako by mohla na Jahodnej v prieskume pokračovať.
Vo štvrtok oznámila, že podá „žiadosť na určenie nového prieskumného územia, aby mohla realizovať novú geologickú úlohu. Teda skúmať výskyt vzácnych zemín“.
Reakcia ochranárov
Rovinský: Vítame to, ale boj nekončí
Protiuránoví aktivisti vítajú rozhodnutie ministra životného prostredia Petra Žigu, ktorým zamietol rozklad Ludoviky Energy a potvrdil prvostupňové rozhodnutie o nepredĺžení prieskumu uránu.
„Ministerský nesúhlas mohol prísť už pri prvej žiadosti o predĺženie v roku 2009. Petícia Stop uránu na Slovensku, ktorú podporilo viac než 113 000 občanov a vyše 40 samospráv, prebiehala už od roku 2006. A jednoznačne mal prísť najneskôr pri druhej žiadosti o predĺženie v roku 2013,“ uviedol v stanovisku Ladislav Rovinský, (na snímke vpravo), predseda Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny - základnej organizácie Košice 2013. Podľa neho by tak ministerstvo do značnej miery eliminovalo špekulatívne a neodôvodnené vyhrážky uránovej firmy žalobou na súde.
Rovinský však pripomenul, že boj sa nekončí. „Podľa platného zákona má držiteľ prieskumného územia do jedného roka po posúdení a schválení záverečnej správy ministerstvom prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru.“
Stále nebolo podľa neho zrušené ani memorandum exministra hospodárstva Tomáša Malatinského o porozumení s uránovou firmou, v ktorom sa píše „Ministerstvo bude podporovať povoľovací proces“, hoci o to žiadalo mestské aj krajské zastupiteľstvo. Upozornil tiež na to, že zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov stále nebol premietnutý do záväznej časti územného plánu mesta Košice.
Ministerstvo včera pripomenulo, že vlani iniciovali predseda vlády Robert Fico a minister Žiga zákaz ťažby rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimkou sú len prípady, keď ťažbu odsúhlasia v miestnom referende obyvatelia obcí, v katastroch ktorých sa ložiská nachádzajú. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu ťažiarske spoločnosti žiadať od banského úradu povolenie ťažiť. Návrh schválil parlament 3. júna 2014.
bri
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári