Ako hovorí, vekom ten entuziazmus opadol.
Kým manželka skôr vyvárala tradičné jedlá, keď nastúpil do kuchyne on, zvyčajne pripravil nejakú špecialitu.
„Mal som jednu kuchársku knižku, v ktorej som si vždy našiel nejaký nový recept a uvaril som to.“
Napriek menšej chuti do varenia, svoje okolie občas poteší svojím kulinárskym umením. Tak napríklad v lete sa rád postaví za kotlík a ukuchtí guláš alebo boršč.
Synovia ľúbia mäso
Ako správny chlap obľubuje najmä recepty, v ktorých je hlavnou ingredienciou mäso.
„Mäso je taká moja obľúbená surovina. Mám troch synov, a oni boli ako malí veľkí šrotovníci. Zo zeleniny alebo halušiek sa veľmi nenajedli, to im až tak nevoňalo.“
Starosta si tak rád spolu s rodinou pochutí napríklad na tokáni z troch druhov mäsa. Aj v jeho kotlíkovom guláši nechýba mäso z troch rôznych zvierat.
Chutia mu laci pečene
V reštaurácii si rád objedná maďarskú špecialitu „tordai lacipecsenye“, kde sa mäso podáva s viacerými prílohami. Chýbať nesmú opekané zemiaky, pikantné baranie rohy alebo šampiňóny opražené na cibuľke.
Keď v minulosti rád experimentoval, nestalo sa mu, že by niektorý z receptov nejak pokazil. Jeden recept si však už asi nezopakuje.
Kapor sa nevydaril
„Tiež to bolo podľa kuchárskej knihy. Pečený kapor na nejaký spôsob. Ak si dobre spomínam, kapor sa piekol spolu s cibuľou a zeleninou. Chvalabohu, že som to neskúšal na Vianoce, na sviatky kapra pripravujeme tradičným spôsobom.“
Netají sa tým, že v receptoch rád používa i kvalitné vínko.
„Biele alebo červené, ale vždy podľa toho, či sa to do jedla hodí.“
Nápoj kráľov sa využíva i v recepte, ktorý si starosta pripravil a povedal nám ho priamo z hlavy.
Recept
Bravčové mäso na prírodno s francúzskou omáčkou
Potrebujeme: bravčové karé, cibuľu, polohrubú múku, biele suché víno (starostovi sa osvedčil rizling vlašský), hovädzí vývar (môže byť aj bujón), olej alebo bravčovú masť, soľ, mleté čierne korenie, celé čierne korenie, červenú papriku, horčicu, kyslé uhorky, zemiaky alebo hranolky. Presné množstvá starosta neuvádza, závisí podľa apetítu a množstva ľudí.
Príprava omáčky: Cibuľu nakrájanú nadrobno speníme na masle do zlatista. Pridáme polohrubú múku a urobíme zápražku, ktorá sa tiež musí sfarbiť do zlatista. Do zápražky vlejeme biele víno a o chvíľu hovädzí vývar. Pridáme niekoľko zrniek celého čierneho korenia a varíme zhruba pol hodinu. Miešame, aby sa omáčka nepripálila.
Príprava mäsa: Bravčové karé si nakrájame na plátky, naklepeme, osolíme, okoreníme a opražíme na oleji alebo masti sprudka z oboch strán. Opečené mäso vložíme do omáčky a varíme, až kým nebude mäkké. Uvarené mäso z omáčky vyberieme, omáčku scedíme, pridáme do nej trochu horčice a na kocky nakrájané kyslé uhorky.
Mäso podávame zvlášť, omáčku tiež. Ako prílohu starosta odporúča opekané zemiaky, zemiakovú kašu alebo hranolky. Praje dobrú chuť.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári