Piatok, 20. október, 2017 | Meniny má Vendelín
AKTUALIZOVANÉ 20:50

Slovenskí hokejisti podľahli Bielorusom v samostatných nájazdoch

V závere sme museli doťahovať, z nájazdov na brankára sme nepremenili ani jeden.

Slovenskí hokejisti zľava Marek Ďaloga, Michel Miklík, Marcel Haščák a Marek Viedenský počas striedania.(Zdroj: TASR/František IVAN)

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo štvrtok v piatom zápase prípravy na májový šampionát v Prahe a Ostrave, keď v košickej Steel aréne podľahla v rámci Euro Hockey Challenge výberu Bieloruska 4:5 po predĺžení a nájazdoch.

KOŠICE. Slováci sa ihneď po úvodnom buly natlačili do útočného pásma a z prvej strely aj ujali bleskového vedenia, hoci v tej chvíli za príliš veľkú cenu.

Nagy najskôr na pravom kruhu vypracoval gól pre Baranku, aby následne musel čeliť tvrdému ataku.

Hoci po ňom ostal dlhšiu dobu ležať na ľade, napokon sa postavil a po vlastných dostavil na striedačku.

Z nej musel sledovať kruté chvíle pre slovenský tím, ktorý na začiatku 2. minúty inkasoval po excelentnej prihrávke Andreja Kosticyna krížom cez pásmo na nekrytého Kaľužného - 1:1.

O niekoľko okamihov sa úspešne ubránil ďalším oslabeniam a vzápätí mohol udrieť, Ďalogovi ale prekazil radosť Brikun.

Prvá tretina sa naďalej niesla vo veľkom štýle. Bielorusi síce neustále dobiedzali pred Hudáčkom, ale v mnohých prípadoch zabúdali na zadné dvierka.

Dvakrát to však nevyužil Nagy a keď v závere dejstva nevyšla koncovka Barankovi, hostia udreli.

Dvadsadeväť sekúnd pred koncom nedal Hudáčkovi šancu z tesnej blízkosti Kovyršin - 1:2.

Druhá tretina začala šarvátkou

Rovnako 29 sekúnd po začiatku druhého dejstva prišiel ďalší dôležitý moment. Stasenko sa snažil spacifikovať Nagya, ktorý sa nedal a v provizórnej šarvátke uštedril 100-kilovému protivníkovi niekoľko tvrdých rán.

Hoci čakal oboch čakal menší trest vrátane toho osobného, Stasenko dostal za vyprovokovanie ešte dve minúty navyše, čo Nagyovi spoluhráči zužitkovali na ľade.

Miklík nabil v 22. minúte Ďalogovi a jeho delovkou zastavila až sieť - 2:2.

Domáci výrazne ožili, Brikuna zamestnali postupne Bartovič, Hudáček či Sýkora, ale ani jeden z nich gólovo nepochodil.

V 32. minúte sa to podarilo až Miklíkovi, ktorý zakončil presnou strelou priamočiaru akciu dvojice Mikuš - Viedenský.

Po ďalšej efektnej kombinácii mal gól na hokejke Graňák, ale Brikun stihol stiahnuť betóny a puk so šťastím zastavil.

Museli sme doťahovať

Tretiu tretinu odštartovala šanca Gavrusa, ale Július Hudáček podržal svoj tím.

Bielorusi stupňovali tlak, hrali jednoducho a pálili takmer z každej pozície.

Zvýšeným pohybom si vypýtali presilové hry.

Tréner Vujtek si vzal na začiatku 47. minúty oddychový čas, ale o minútu neskôr inkasovali gól z hokejky Stepanova, ktorý zužitkoval početnú výhodu o jedného hráča - 3:3.

Obrat v skóre zabezpečil v ďalšej presilovej hre piatich proti štyrom Demagin, ktorý profitoval z prihrávky Gavrusa - 3:4.

Bieloruský tím kontroloval hru, ale nedal si pozor na Podhradského, ktorý sa spoza bránky natlačil do zakončenia a bekhendom vyrovnal na 4:4.

Strhnúť víťazstvo mohol na slovenskú stranu Libor Hudáček, na opačnej strane minútu pred koncom ešte nebezpečne pálil Kosticyn.

Naši nájazdy nepremenili

V päťminútovom predĺžení sa nerozhodlo a na rad prišli samostatné nájazdy.

V nich rozhodol o triumfe Bielorusov v prvej sérii Kosticyn.

Po ňom sa presadil i Stepanov, na slovenskej strane sa nepresadili Tybor a Haščák.

Zverenci trénera národného tímu si s rovnakým súperom zmerajú sily už v piatok o 18.00 h v Poprade.

Povedali po zápase

Vladimír Vujtek (tréner SR): Nevieme dotiahnuť zápas do víťazného konca, stále nám niečo chýba. Prvá tretina bola vyrovnaná, inkasovaný gól z poslednej minúty nás nezrazil. V druhej tretine sme hrali veľmi dobre, bohužiaľ sme nepremenili niekoľko dobrých príležitostí. V tretej časti hry sme doplatili na oslabenia, neboli sme schopní ubrániť sa so štyrmi hráčmi. Nevedeli sme si poradiť s bieloruskou kombináciou. Poučujeme sa z každého zápasu, ale ešte ani raz sme nedokázali počas celých 60 minút hrať to, čo sme schopní. Vždy nám vypadnú nejaké minúty. Dnes sme boli slabší v nájazdoch.

Július Hudáček (brankár SR): Prvé dve tretiny boli z našej strany celkom dobré. V hre piatich proti piatim sme dobre kombinovali, hra vyzerala napohľad celkom dobre. Mohli sme dať viac gólov... Tretia tretina bola z našej strany katastrofálna. So súperom,akým je Bielorusko, nemôžeme hrať 16 - 18 minút v oslabení. Zbytočne sme faulovali a potom sme ich zbytočne vrátili do hry. Keby sme zvýšili na 4:2, bolo by to pokojnejšie. Problém je aj v tom, že nehráme celých 60 minút. Prvý nájazd - súper ma trochu šťastie, postavil sa mu puk a trafil to priamo do vinkľa. Ten druhý, už som si myslel, že ho mám, ale rutinérsky to zakončil.

Ivan Baranka, obranca SR (obranca SR, autor gólu): Myslím si, že prvé dve tretiny neboli zlé, no opäť nám ušla tretia. Prehrali sme si to vylúčeniami a Bielorusi to potrestali a strelili tri góly. Vieme, že s častými vylúčeniami to ďaleko nepotiahneme. Zatiaľ sme vyhrali iba jeden zápas proti Švédom a vylúčenia sú jedným z dôvodov našich prehier.

Michel Miklík, útočník SR (útočník SR, autor gólu a asistencie): Dve tretiny sme boli lepším tímom na ľade. Do tretej tretiny sme nastúpili ďlacnoď. robili sme chyby a hrali v oslabeniach. To by sa nám nemalo stávať, pustili sme súpera do hry a takto to aj dopadlo. Len tak-tak sme stihli vyrovnať, ale nevyšli nám nájazdy.

Štatistika

Slovensko - Bielorusko 4:5 pp a sn (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 1. Baranka (Nagy, Marcinko), 22. Ďaloga (Miklík), 32. Miklík (Viedenský, Mikuš), 56. Podhradský - 2. Kaľužnyj (A. Kosticyn), 20. Kovyršin (Drozd, Kuľakov), 48. Stepanov (Jefimenko), 51. Demagin (Gavrus, A. Kosticyn), rozh. samos. nájazd A. Kosticyn.

Rozhodcovia: Baluška, Kubuš - Gajan, Smrek, vylúčení: 9:5 navyše Nagy 10 min za zhodenie rukavíc - Stasenko 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 7045 divákov.

Zostavy

Slovensko: J. Hudáček - Baranka, Podhradský, Mikuš, Ďaloga, Graňák, Čerešňák, Jánošík, Jurčina - Nagy, Marcinko, Sýkora - Tybor, Viedenský, Miklík - Bartovič, Bližňák, L. Hudáček - Cehlárik, Lušňák, Haščák

Bielorusko: Brikun - Korobov, Usenko, Stasenko, Goroško, Lisovec, Ustinenko, Karev - Gavrus, Kaľužnyj, A. Kosticyn - Stepanov, Kovyršin, Kuľakov - Drozd, Kitarov, Demagin - Jefimenko, Volkov, Demkov