Plagáty „Príď študovať na Hutnícku a dostaneš tisíc eur“ platia len pre vybrané študijné odbory a tých lepších študentov. Ministerstvo školstva už druhý rok dotuje tie odbory, ktoré sú podľa neho perspektívne. Do Košíc tak od septembra poputuje vyše 715–tisíc eur.
KOŠICE. „Príď študovať na Hutnícku fakultu na preferované študijné odbory a dostaneš 1000 eur. Bez prijímacích skúšok,“ hlása oznam na plagátoch, v mestskej hromadnej doprave.
Niektorých Košičanov tento oznam zaujal, s vidinou ľahkého zárobku sa zamýšľali, či sa stačí na fakultu len prihlásiť a zapísať.
Iveta Vasková, dekanka Hutníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) nám odpovedala, že jednorazové štipendium sa netýka iba Hutníckej fakulty, ale ide o celoslovenskú akciu.
„Vláda na základe nedostatku vysokoškolsky technicky vzdelaných odborníkov stanovila zoznam preferovaných študijných programov, študenti ktorých získajú jednorazové štipendium 1000 eur. Všetky reklamy sa dejú za účelom zvýšenej propagácie. Keďže hutnícka priemyslovka v Košiciach skončila, veľa ľudí si to spája aj s hutníckou fakultou a myslia si, že aj táto skončila. Takto si kliknú na stránku, aby sa dozvedeli niečo viac o našej fakulte,“ hovorí dekanka, ktorá vedie Hutnícku fakultu od februára.
Lepšiu polovicu odmenia
Jednorazové štipendiá boli prvýkrát študentom udelené v tomto akademickom roku, rovnako sa poskytnú aj v roku 2015/2016.
Štát tak chce podporiť vzdelávanie v oblastiach, ktoré považuje za dôležité pre trh práce.
Konkrétne študijné programy vyberal podľa koeficientu uplatnenia absolventov v odbore. Ide zväčša o technické a prírodovedné odbory.
„Štipendium sa poskytuje len vybraným študentom. Podrobnosti (pravidlá výberu, výšku konkrétneho štipendia a pod.) si upravuje vysoká škola. Obmedzením však je, že sa poskytuje najviac polovici študentov. Aj študenti v prvom roku štúdia môžu získať štipendium, konkrétny termín priznania a vyplatenia si určujú vysoké školy,“ povedala nám Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.
Najvyššiu sumu pre odborové štipendiá na nasledujúci akademický rok získala Slovenská technická univerzita v Bratislave a to až 1 359 000.
Na druhom mieste je práve Technická univerzita v Košiciach so sumou 598 950 eur, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika dostane na tieto štipendiá 116 400 eur.
Medzi preferované odbory patrí napríklad aplikovaná informatika či matematika, kybernetika, elektronika, matematika, umelá inteligencia, geológia, geografia, strojárstvo, stavebníctvo, umelá inteligencia či učiteľstvo fyziky, chémie, biológie, geografie, informatiky a matematiky.
Technická univerzita. Rozdelí preferovaným študentom vyše pol milióna eur. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári