Lekár môže rozhodnúť aj na základe individuálnych okolností, vysvetľuje transfuziológ, prečo mohli primátor Richard Raši a viceprimátorka Renáta Lenártová (obaja Smer) darovať krv po vyše dvoch týždňoch od príchodu z exotickej krajiny.
KOŠICE. Raši a Lenártová darovali krv počas Primátorskej kvapky krvi.Obaja sa tejto akcie počas osláv Dňa mesta Košice pravidelne zúčastňujú.
Pre Rašiho to bol jedenásty odber. Je držiteľom bronzovej Janského plakety za desať odberov.
Primátor hovorí, že pozná cesty prenosu infekčných ochorení a preto si bol vedomý, že napriek krátkemu pobytu vo Vietname je dôležité uviesť túto skutočnosť do dotazníka a informovať prítomného lekára.
Mohli darovať
„Uvedomujem si totiž veľmi dobre, že rozhodujúce slovo pri odbere krvi má vyšetrujúci lekár transfuziológ, ktorý na základe pravdivo vyplneného dotazníka, predodberového vyšetrenia a anamnézy rozhoduje o možnosti darovať krv. V mojom prípade rozhodol, že môžem darovať krv a ja som to rád a s pokojným svedomím urobil.“
Lenártová vysvetlila, že pravdivo odpovedala na otázky dotazníka a podstúpila predodberové vyšetrenie ako každý darca. Aj v jej prípade lekár rozhodol, že krv môže darovať.
„Čo ma veľmi potešilo, pretože si myslím, že nemôže byť krajší pocit, ako zachrániť niekomu život alebo inak mu pomôcť darovaním vlastnej krvi.“
Dočasné vyradenie
Podľa odporúčania rady Európy osoby po príchode z tropických krajín môžu darovať krv šesť mesiacov po ich návrate na Slovensko.
Počkať pol roka po príchode z Thajska či Vietnamu odporúčajú ľuďom transfuziológovia na internetovej stránke Národnej transfúznej služby.
Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor transfuziológia Mirko Peprný hovorí, že existujú krajiny, pre ktoré platí, že po návrate z nich sú pre riziko prenosu infekčných chorôb potencionálni darcovia dočasne vyradení z darcovstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári