Hľadanie možností kreatívnej spolupráce pri obnove ľudových tradícií bolo cieľom stretnutia zamestnancov zariadení sociálnych služieb a kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.
KOŠICE. Ako informoval Viktor Klik z úradu KSK, snahou je podnietiť spoluprácu jednotlivých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Na spoločnom stretnutí v Rožňave sa spomedzi zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK zúčastnilo šesť zariadení vybraných podľa typu klientov - HARMONIA Strážske, LÚČ Šemša, ANIMA Michalovce, IDEA Prakovce, DOMKO Košice, JASANIMA Rožňava.
Z kultúrnych inštitúcií sa zúčastnili zástupcovia jedenástich zariadení.
Zlepšuje motoriku
Zariadenia sociálnych služieb v súčasnosti aktivizujú klientov prostredníctvom ergoterapie, teda pracovnej terapie, pri ktorej klienti vyrábajú rôzne ozdobné či úžitkové predmety.
Tá im pomáha zlepšovať motoriku, socializovať sa, trénovať pamäť a kreativitu, ale poskytuje aj radosť z tvorby a pocit užitočnosti.
Práve spolupráca s kultúrnymi zariadeniami by mohla dať ergoterapii nový rozmer.
Pod odborným dohľadom zamestnancov kultúrnych zariadení môžu klienti v rámci ergoterapie vyrábať aj praktické a funkčné výrobky s autentickými prvkami tradičnej ľudovej kultúry alebo využiť tradičné remeselné techniky novým spôsobom, napríklad ich aplikáciou na nové materiály.
Vidia veľký potenciál
„V spolupráci zariadení sociálnych služieb a kultúrnych zariadení vidíme veľký potenciál. Môžu si tak vzájomne pomôcť a skvalitniť svoje služby. Čo nás ako zriaďovateľa teší je, že tento nápad sa v zariadeniach stretol s pozitívnym ohlasom a majú chuť spolupracovať,“ povedala vedúca odboru kultúry KSK Jana Kovácsová.
Pozitívne skúsenosti s prepojením ľudovej kultúry a ergoterapie má napríklad Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi.
To pre zariadenia sociálnych služieb vo svojich priestoroch v minulosti zorganizovalo aj tvorivé dielne, ktoré sa stretli s veľkým záujmom prijímateľov sociálnych služieb.
V súčasnosti vo viacerých zariadeniach sociálnych služieb v rámci ergoterapie tradičnou technikou vyrábajú tkané koberce, obrusy, sviatočné ozdoby a ďalšie predmety, o ktoré je veľký záujem.
Štatistiku si nevedú
Ergoterapiu robia vo všetkých 13 zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK.
Presnú štatistiku o počte klientov, využívajúcich túto formu terapie, však nevedú, keďže účasť na terapii je individuálna a dobrovoľná.
Ergoterapia je len jednou z foriem terapie, je dopĺňaná napríklad canisterpaiou, muzikoterapiou, dramatoterapiou, hydroterapiou a inými.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári