Trojposchodový dom v centre mesta je roky opustený. Majiteľovi sa ho nedarí predať a tak chátra. Vzniká v ňom squat, mladí ľudia tu chcú kultúrne centrum.
KOŠICE. Desiatky dobrovoľníkov už druhý týždeň svojpomocne opravujú okná, dvere, parkety, natierajú zábradlia.
S majiteľom budovy sa dohodli.
„Dal mi kľúče a mám ho zavolať, ak budeme mať čo ukázať. Snažíme sa spraviť malé úpravy bez veľkých investícii a dúfame, že dospejeme k nejakej zmluve, ktorá by bola obojstranne výhodná. Pre majiteľa dáme objekt do poriadku, lebo je v takom stave, že už naozaj ohrozuje okolie, odpadáva fasáda. Snažíme sa to dať dokopy, lebo budova je roky ponechaná vplyvom okolia a rozpadá sa všetko, vrátane stien. Na druhej strane, my sa tu môžeme realizovať,“ hovorí Jan Galik o Štúrovej 11, ktorú volajú Klub.
O pár mesiacov by tu chceli fungovať. Ich cieľom je kultúrno–komunitné centrum.
„Máme v pláne mať tu grafické dielne, fotokomoru, kaviareň založenú na dobrovoľných príspevkoch a program neformálneho vzdelávania, hlavne čo sa týka umenia,“ hovorí Galik. Servis chcú poskytnúť aj cestovateľom a kapelám.
Zdola
Denne sa tu pri práci vystrieda asi 20 ľudí.
„Máme komunitu asi 100-150 ľudí, živná pôda tu existuje, len sa nemá kde vyjadriť. Všetci sme dobrovoľníci, nie sme občianske združenie a budeme sa snažiť čo najdlhšie nebyť. Lebo jedno z hlavných myšlienok celého projektu je, že nepotrebujeme všetky tie inštitúcie a granty a všetky veci, ktoré sú po roku 2013 spájané s Košicami, teda že sa kultúra nedá robiť bez grantov. Chceme ukázať, že sa dá,“ tvrdia aktivisti.
Nový kultúrny stánok tu vzniká zdola, teda opačne ako pri Kulturparku.
„Nie že postaviť niečo a potom tam naháňať ľudí, ale práve naopak, sme veľa ľudí a hľadáme priestor. Sme fanúšikovia Tabačky aj Kasární, ale máme dojem, že v Košiciach je veľká diera v kreatívnom odvetví. Chceme poskytnúť nový prístup k tým istým veciam, ktoré robia aj iné inštitúcie. Čím rôznorodejšie to mesto bude, tým lepšie pre umelcov, aj pre mesto samotné.“
Momentálne pracujú na tom, aby ukázali okoliu, majiteľovi, susedom a verejnosti, že sa o takúto budovu vedia postarať.
„Väčšina ľudí vníma podobné projekty ako že utiekli feťáci z domu a potom sa skrývajú do nejakého opusteného domu a robia bordel. Chceme ukázať, že robíme presný opak.“
Prvou verejnou akciou klubu je výstava lokálnych umelcov 23. mája.
Squatteri
Squatting znamená obsadenie nevyužívanej budovy, niekedy je aj protestom proti cenám nehnuteľností, kvôli ktorým si mladí nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Squaty sa väčšinou stávajú aj kultúrnymi a spoločenskými centrami. V 90. rokoch existoval v Košiciach squat Zelený dvor.
Aktivisti hovoria, že téma squattingu je veľmi populárna aj vďaka pražskej klinike. Budovu bývalej kliniky obsadili squatteri koncom novembra, po niekoľkých dňoch ich vyviedla polícia.
Medzi rokovanie aktivistov a štátnych inštitúcii sa vložil magistrát aj ministerstvo financií. Vo výberovom konaní na bezplatné využívanie budovy aktivisti napokon uspeli. O budovu sa majú starať na vlastné náklady.
„Myšlienky squattingu sú nám veľmi blízke, ale nie sme až tak radikálni, že by sme išli obsadiť budovu a potom aby nás z nej vyhnali policajti. Toto nie je prvá budova o ktorú sa pokúšame. Snažili sme sa nájsť takú cestu, aby to aj reálne mohlo fungovať. Je dôležité aj to, čo robia radikálni squatteri, lebo ak by neobsadzovali budovy a neupozorňovali na nezodpovednosť majiteľov, tak by táto téma nebola tak spoločensky v povedomí. Práve to čo oni robia, umožňuje nám robiť toto, sme ale trošku menej radikálni a menej politickí,“ dodáva Galik.
jog
Lukratívny, no nepredaný. Realitná kancelária predáva tehlový dom s rozlohou 400 m2 za takmer 700–tisíc eur.
Nové kultúrne centrum? Aktivisti chcú presvedčiť majiteľa, že sa o budovu postarajú.
Úžasný priestor. Za domom je dvor so zeleňou, kde sa dá v tieni sedieť, debatovať, čítať. Foto k článku: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári