Posledná májová sobota v Košiciach patrí už dvadsať rokov Zemplínčanom. Mesto im dobrosrdečne požičiame a oni nám za to ukážu svoje zvyky a tradície, pohostia pálenkou a domácimi koláčmi. Inak to nebolo ani uplynulý víkend. Folklórne súbory ukázali neznalým, čo je to poriadna východniarska svadba.
KOŠICE. Tradície otcov a starých otcov vždy prilákajú ľudí. Ak sa navyše pritom spieva a v tanci sa zvŕtajú krojované devy a junáci, musíte sa aj zastaviť.
„Chceli sme ísť na trh, ale ten počká, kým tí fešáci nedotancujú,“ odhodlane vyhlásila pani Julka z Košíc, ktorej chýba viac folklóru,
„Pre mňa by sa tu také niečo mohlo diať aj každý deň, človek hneď zabudne starosti a má krajší deň.“
Zo Zemplína pochádzali jej rodičia, no ona sama tam už nechodieva a ani zvyky tohto kraja nepraktizuje.
Za to dve desiatky folklórnych súborov áno, čo predviedli na Zemplínskom majálese.
Jubilejný dvadsiaty ročník bol tematicky zameraný na svadbu, teda vešeľe.
[content type="avizo-clanok" id="7820703" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5631357/5631357.jpeg?rev=2"][/content]
Zachovávajú tradície
„Som rád, že sme tancom a spevom mohli potešiť, nielen našich hostí zo Zemplína, ale aj Košičanov, ktorí nám mesto na jeden deň prepožičali. Pripíjam pálenkou na zdravie všetkých,“ zdvíhal pohárik prezident Klubu Zemplínčanov Michal Tkáč.
Po prípitku nasledovala hymna Valali, valali a takmer dvojhodinový program plný svadobných zvykov z oblasti Zemplína.
Večer sa rodáci a hostia stretli v Spoločenskom pavilóne na Zemplínskom bále.
„Som rád, že môžeme rozvíjať staré tradície a zoznamovať s nimi aj najmladších. Len tak prežijú aj ďalšie desaťročia,“ uzavrel Tkáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári