Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach získala vďaka projektu Škola na dotyk - univerzita tabletovú učebňu. Budúci učitelia sa v nej naučia, ako efektívne využívať najmodernejšie dotykové technológie vo vyučovacom procese.
KOŠICE. Tabletová učebňa je umiestnená v priestoroch Ústavu fyzikálnych vied PF, informovala vedúca úseku pre propagáciu a marketing UPJŠ Jana Oleničová.
Súčasťou získaného vybavenia je 20 tabletov, 65-palcový veľkoplošný dotykový displej, dobíjacia stanica pre tablety, router pre sieťové pripojenie, server a licencie systému manažovania vzdelávania Samsung School.
Podľa vedúceho oddelenia didaktiky fyziky Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ Mariána Kireša prirodzené využívanie digitálnych technológií vo vzdelávaní kladie nové požiadavky na spôsobilosti a počítačovú gramotnosť učiteľov.
"Naším zámerom je, aby už budúci učitelia získali základné zručnosti nevyhnutné na využívanie dotykových technológií vo vzdelávaní. V rámci výučby predmetov odborových didaktík sa tak budeme následne môcť zamerať na prípravu konkrétnych vzdelávacích aktivít, interaktívnu výučbu, spätnú väzbu a vyhodnocovanie získaných vedomostí a spôsobilostí žiakov. Veríme, že takýmto spôsobom rozšírime zručnosti budúcich učiteľov absolventov našej fakulty," uviedol.
Absolvovali dva semináre
V priebehu letného semestra 2014/2015 absolvovalo viac ako 120 študentov a 12 učiteľov z oddelení didaktík jednotlivých predmetov fakulty dva úvodné semináre zamerané na získanie základných zručností práce s tabletmi, využitie vzdelávacích aplikácií a prostredia Samsung School k tvorbe vzdelávacích aktivít a ich administrovaniu.
Následne budú mať učitelia i študenti možnosť absolvovať otvorené hodiny vo vybraných základných a stredných školách zapojených do projektu Škola na dotyk, kde už tabletové učebne vo výučbe využívajú.
Na základe týchto aktivít a praktických skúseností študenti pripravia vlastné návrhy metodík s využitím dotykových technológií, ktoré budú mať možnosť overiť počas svojej pedagogickej praxe.
Dotykové technológie budú zaradené aj do výučby vybraných predmetov v rámci prípravy budúcich učiteľov na PF UPJŠ.
Vyššia interaktivita výučby
"Využívaním dotykových technológií môžeme docieliť vyššiu interaktivitu výučby, okamžitú spätnú väzbu, lepší monitoring samostatnej práce žiaka, ako aj vyučovanie, ktoré je viac zamerané na žiaka. Rozhodujúci je však učiteľ, schopný dať dostupným technológiám zmysel a vyťažiť z nich to najlepšie, čo pre prírodovedné vzdelávanie ponúkajú," zhodnotil dekan PF UPJŠ Gabriel Semanišin.
Projekt Škola na dotyk - univerzita sa realizuje z iniciatívy spoločnosti Samsung prostredníctvom neziskovej organizácie Edulab na pôde fakúlt bratislavskej Univerzity Komenského, nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa a košickej UPJŠ, ktoré sa vo svojich študijných programoch zameriavajú na prípravu budúcich učiteľov prírodovedných predmetov, matematiky a informatiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári