Európska komisia prišla do Košíc naposledy pred tým, ako rozhodne o udelení titulu Európske mesto športu.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Do dvoch týždňov by malo byť známe, či sa Košiciam podarilo získať v poradí druhý európsky titul. Po Európskom hlavnom meste kultúry 2013 siaha na Európske mesto športu.
Počas víkendu navštívila metropolu východu hodnotiaca komisia, ktorá rozhodne o výsledku. Košice sa o pridelenie titulu uchádzajú ako prvé slovenské mesto.
Komisia si od piatka do nedele pozrela viacero športových podujatí, obzrela si športoviská, zhodnotila existujúce veľké podujatia.
Napríklad v piatok navštívila športovú materskú školu, zavítala k vodnolyžiarskemu vleku na Jazere, v sobotu sledovala vôbec prvý zábavný beh Farbám neujdeš.
Kandidatúru Košíc pred komisármi prezentáciou obhajoval primátor Richard Raši (Smer).
Futbal nerozhodne
Delegát Európskeho mesta športu pre strednú Európu Lukáš Vorel povedal, že Košiciam konkurujú mestá z Talianska, Nemecka, Španielska či Veľkej Británie.
„Ak to vášmu mestu vyjde, tak sa zapojí do veľkej aktraktívnej rodiny miest športu.“
Vorelovi sa páčilo v športovej materskej škole. „Vo viacerých škôlkach sme videli nejaký šport, ale takto intenzívne, to sme ešte nezažili.“
Ako atraktívne zhodnotil aj Steel Arénu, jazerský vodnolyžiarsky vlek a košický medzinárodný maratón mieru.
Prepad košického futbalového klubu do druhej ligy Vorel nepovažuje za rozhodujúci faktor pre zisk titulu.
„Ten titul je o ľuďoch, ktorí chcú športovať. O prístupe mesta k športu a vízia do budúcnosti. Hlavné logo projektu je šport pre všetkých.“
Logrońo získalo 45 miliónov
Ak by Košice uspeli, podľa Vorela nezískajú žiadne priame financie z európskych fondov.
„Podľa nových regulácií Európskej únie môže mesto zapojiť sponzorov, vládu alebo aj európske fondy, ale titul automatický balík peňazí neprináša. Mesto musí byť samo aktívne, aby z titulu vyťažilo. Rovnako športové kluby a podnikatelia.“
Titul má zvýšiť atraktivitu mesta, pomôcť jeho marketingu, pritiahnuť športové podujatia, viac turistov a teda aj viac financií.
Nedávno si nechalo španielske Logrońo vypracovať štúdiu finančných dopadov z titulu. Toto približne 150-tisícové mesto bolo európskym mestom športu v roku 2014.
„Pozitívny finančný dopad vypočítala miestna univerzita na 45 miliónov eur. Štúdia teda ukazuje hmatateľný pozitívny efekt analyzovaný akademikmi.“
Rozpočet i spolupráca
Raši pre agentúru TASR povedal, že pre Košice je dôležitá prítomnosť Medzinárodného maratónu mieru i to, že pri organizácii Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji pracovali aj dobrovoľníci.
Ak mesto titul získa, podľa Rašiho bude podujatia organizovať z vlastného rozpočtu, avšak očakáva aj podporu zo súkromného sektora, spoluprácu so združeniami, športovými klubmi a univerzitami.
Košice navštívila európska delegácia po tretí raz. Prvé dve menšie ich zaradili do užšieho výberu.
Návšteva z Európy. Zavítala na Jazero. Vpredu Lukáš Vorel s primátorom. Foto: Judita Čermáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári