Majiteľ prešovskej firmy Dúha Miroslav Remeta si nepripúšťa, že by sa rekonštrukcia električkových tratí nestihla. Priznáva však, že pre reštrukturalizáciu Doprastavu mali problém so subdodávateľmi.
Najčastejšia výčitka Košičanov počas rekonštrukcie električkových tratí je, že sa postupne uzatvárali ďalšie a ďalšie úseky, ale žiadny sa doteraz nedokončil. Prečo?
„Tender, do ktorého sme išli, predpokladal na realizáciu 14 mesiacov, ale zároveň termín ukončenia najneskôr do 31. júla 2015. Po predĺžení verejného obstarávania sa to však skrátilo na 12 mesiacov od podpisu zmluvy. Vzhľadom na to sa vlastne ani nepredpokladalo postupné ukončovanie úsekov a otváranie ulíc. To sa predpokladalo iba pri verzii Železníc Slovenskej republiky na dobu realizácie 24 mesiacov. Odovzdanie samotných električkových tratí bude aj tak možné až v súčinnosti s ukončením ďalšieho projektu Modernizácia električkových uzlov (MEU), ktorý sa bude realizovať do konca októbra. Chápem, že Košičania by privítali aspoň postupné spúšťanie automobilovej dopravy, aby sa uvoľňovali ulice. To sa aj bude postupne diať, ale technicky to nebolo možné skôr.“
Rozvrh prác od projekčnej firmy SUDOP Brno však nebol rozvrhnutý na 24 mesiacov, ale iba na 14 a bol tam uvedený čas postupnej realizácie jednotlivých úsekov aj s vyznačením konkrétnych mesiacov, kedy sa mal ktorý robiť. Na každý to vychádzalo tri až štyri mesiace.
„Ten harmonogram nebol správne pochopený, SUDOP ho urobil len na 14 mesiacov práve pre potreby tendra. Upravil ho z 24 na 14 mesiacov, ale my sa len teraz naším predĺžením prác z konca júla na koniec septembra vraciame z 12 na 14 mesiacov. Vzhľadom na to nebolo logicky ani technicky možné, aby sa urobil jeden úsek, spustila sa doprava a potom sa urobil ďalší.“
Či je to logické alebo nie, je jedna vec, ale taký harmonogram tu bol.
„Áno, my vnímame, že v hrubom harmonograme, ktorý bol súčasťou tendra, by sa to dalo tak chápať, že jednoduchá čiara hovorí – odvtedy dovtedy sa urobí jedna ulica. K tej ulici je však treba urobiť križovatku či výhybky, ale to už ten harmonogram nezahŕňal, lebo nebol urobený do podrobností. Len či bol vôbec správny, či zahŕňal všetko...“
Aj zmluva o dielo medzi mestom Košice a konzorciom Dúha – ZUE predpokladala, že pre zabezpečenie minimálnych obmedzení električkovej dopravy počas vykonávania diela mal zhotoviteľ zabezpečiť súhlas, resp. povolenie na predčasné či dočasné užívanie jednotlivých dokončených častí. Nič také sa však doteraz neudialo. Ako to vysvetlíte?
„O niečom takom sa uvažovalo ešte v čase, keď sa s našou zákazkou tendrovala súčasne aj zákazka Modernizácia električkovej trate (MET). Počítalo sa so súčinnosťou pri úsekoch, ktoré na seba nadväzovali. Z MET-u po jeho zrušení ostalo v následnej zákazke MEU niekoľko súvisiacich križovatiek na tejto trase. Pre meškajúcu realizáciu napríklad uzlov pri Amfiteátri v dôsledku oneskorenia tendra na MEU však nie je ani čo odovzdať do užívania, lebo električky nemajú skade prísť. Áno, tá všeobecná právnická formulácia však existuje...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári