Korzár logo Korzár Košice

Košice budú Európskym mestom športu 2016

Rozhodla o tom Medzinárodná komisia Asociácie európskych miest športu.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Košice získali pre budúci rok titul Európske mesto športu.

KOŠICE. Rozhodla o tom Medzinárodná komisia Asociácie európskych miest športu (ACES Europe). Oznámil to v pondelok košický primátor Richard Raši (Smer).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok oficiálneho rozhodnutia z Bruselu písomne oznámil primátorovi Košíc prezident ACES Europe Gian Francesco Lupattelli.

"Máme tu česť vyhlásiť Košice za Európske hlavné mesto športu roku 2016. Gratulujeme vám k tomuto titulu, pretože vaše mesto je naozaj dobrým príkladom toho, že šport je pre všetkých nástroj zdravia, integrácie, vzdelávania a úcty. A to sú hlavné ciele ACES Europe," napísal v liste Lupattelli.

SkryťVypnúť reklamu

Východoslovenská metropola tak po prestížnom prívlastku Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 získala ďalší významný titul.

Podľa primátora Rašiho majú Košice ako Európske mesto športu 2016 za cieľ prilákať aj prostredníctvom tohto titulu a jeho prezentácie k športovaniu čo najväčší počet obyvateľov.

Zaujímavými aktivitami chce mesto získať k športu aj ľudí, ktorí doteraz športovali len ojedinele.

Deklaruje, že zabúdať nebude ani na sociálne odkázaných ľudí, ktorí budú môcť športovať bezplatne, či na hendikepovaných občanov a seniorov.

Mesto chce investovať do športových stánkov

Titul má slúžiť okrem propagácie športu aj na pozitívne zviditeľňovanie mesta doma a v zahraničí.

"Už pri ohlásení kandidatúry začalo mesto dostávať ponuky od zväzov a medzinárodných asociácií na organizáciu športových podujatí, čo prinesie nielen ekonomický efekt, ale aj športový zážitok a motiváciu mládeže k cieľavedomej športovej aktivite," povedal Raši.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto chce investovať viac peňazí do infraštruktúry, opraviť školské športové areály a vystavať nové moderné športové zariadenia, ktoré budú slúžiť športovcom ako aj širokej verejnosti.

"V Košiciach si uvedomujeme, že rozvoj športu nie je len záležitosťou úspešne zvládnutých podujatí, ale aj výsledkom dlhodobej systematickej práce. Preto máme schválenú novú koncepciu rozvoja športu na roky 2015-2020. Každý rok máme v pláne postaviť minimálne jedno veľké športové zariadenie - letné kúpalisko a plaváreň Červená hviezda (ČH), modernú futbalovú arénu, Národné tenisové centrum, Športové centrum pre hendikepovaných, šesť atletických oválov, exteriérové fitnescentrá, vodný kanál, multifunkčnú halu či desiatky kilometrov nových cyklistických trás," konštatoval primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Top podujatia budúceho roku

Získaný titul nie je priamo spojený s využívaním európskych fondov.

"Ide o projekt, ktorý v prvom kole neprináša finančnú dotáciu, ale pokiaľ mesto projekt Európske mesto športu zvládne, dostáva sa do siete Európskych miest športu, pre ktoré Európska únia vytvára programy a grantové schémy na čerpanie finančných prostriedkov aj do športovej infraštruktúry. Ale najprv musíme dokázať, že tento titul zvládneme a že to, čo očakáva, aj naplníme," dodal Raši.

K hlavným športovým podujatiam v roku 2016 v Košiciach budú patriť napríklad Medzinárodný maratón mieru, viaceré mestské behy, plavecká štafeta mesta, cyklistické preteky Košice - Tatry Košice, majstrovstvá sveta v športových tancoch dospelých, Európska liga v basketbale, Svetová liga vo volejbale a vodnom póle či podujatie Športujú mestské časti.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 479
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 593
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 366
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 265
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 574
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 257
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu