Pred piatimi rokmi sa z výmenníkovej stanice tepla stal prvý stánok komunitnej kultúry. Do leta 2013 ich bolo sedem v rôznych častiach mesta. Aj vďaka plánu premeniť technologické budovy získali Košice titul mesta kultúry 2013.
KOŠICE. Idea ich premeny na kultúrne body okraja (Spots) vyšla z fakulty výtvarných umení a zrealizovala sa hlavne vďaka európskym grantom približne za tri milióny eur.
Päť rokov od otvorenia prvého výmenníka na ulici Obrody sme bilancovali s projektovou manažérkou Spots Blankou Berkyovou (aktuálne z tímu odchádza, dôvodom je aj zrušené divadelné vystúpenie na festivale Use the city, pozn.red.).
„Za ten čas sa udialo neuveriteľné množstvo skvelých vecí, keď si spomeniem na pomerne ťažké začiatky, keď nám nikto neveril, že vôbec môžeme naplniť výmenníky programom a že vôbec nejakí ľudia do nich budú chcieť chodiť.“
To, že sa chcú ľudia stretávať s inými ľuďmi a pracovať s umelcami sa podľa nej ukázalo po 1,5 roku fungovania.
„Vybookovaní“ na mesiace
Berkyová hovorí o paradoxe, že už nemusia presviedčať umelcov, aby k nim prišli, ale musia ich nechať čakať.
„To najkrajšie, čo sa tomuto projektu a mne a mojim kolegom stalo, je to, že na začiatku sme my oslovovali ľudí. Nebolo to jednoduché zlomiť a povedať im, poďte k nám. Dnes je situácia opačná. Výmenníky sú tak programovo naplnené, že niektorí ľudia musia čakať aj niekoľko mesiacov, aby sa tam dostali.“
Na začiatku sa tím stretával s nedôverou Košičanov, málokto si totiž vedel predstaviť výmenník ako centrum sídliskovej kultúry. Dnes však na rozdiel od väčších investícii mesta kultúry žijú programom.
Inšpirovali
Nedôvera sa podľa Berkyovej zlomila na všetkých frontových poliach až po troch rokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári