Zahraniční študenti Sharon Shu-Yun Chang z Taiwanu, Mariana Pergentince Frenseca z Brazílie, Iris Flor z Paraguaja i Colette Hairston a Jonathan Van Roekel z USA si odkrútili rok školy v Košiciach.
KOŠICE. Študovali na Gymnáziu na Poštovej ulici v rámci výmenného pobytu Rotary.
Pomaly sa poberú domov, Košice ich však očarili a väčšina sa plánuje vrátiť.
S babkou kecá cez internet
Colette vraví, že na Slovensko prišla na odporúčanie kamarátky.
„Videla som od nej veľa fotiek Slovenska a hneď som sa rozhodla. Povedala som si, že sa naučím aj vašu reč,“ vraví dievčina a Sharon z Taiwanu ju dopĺňa: „Prišla som sem v auguste 2014. Chcela som ísť do Európy, dostala som päť ponúk, ale Slovensko som našla na internete a páčilo sa mi.“
Podľa Marianny z Brazílie sú Košice jedným z najkrajších miest, dostala ponuky na štúdium na celom svete, ale naše mesto ju očarilo aj svojou „veľkosťou“.
Jonathanovi starí rodičia sú pôvodom z Československa.
„Chcel som sa naučiť tento jazyk. Mama rozpráva len anglicky a s babkou som nikdy slovensky ani česky nerozprával. Konečne to dokážem. Dokonca sa s nimi v ich rodnej reči rozprávam cez internet a mojím snom je sa s nimi na budúci rok sem vrátiť. Nech si oživia spomienky,“ vysvetľuje Jonathan.
Brazílčanka: U vás môžem všade pešo
Zaujímalo nás, či badali nejaký rozdiel medzi štúdiom na Slovensku a v ich rodných krajinách.
„Je to veľký rozdiel, bývam v Minnesote. Na Slovensku máte lepší systém výučby, viac sa naučíte. Hlavne sú študenti spolu v triede, vedia si pomôcť, je to tu priateľskejšie. Učitelia však viac vyžadujú.“
Mariana bývala počas roka v troch rodinách. Samozrejme, slovenských.
„Museli sme hovoriť slovensky. Bola som lyžovať, chodili na výlety, navštívili sme Tatry. Iste zavítali sme aj na diskotéky, mám veľa tunajších kamarátov. Ja bývam v 11,5–miliónovom veľkom meste, tu je všetko blízko. Je tu bezpečnejšie a stačia mi nohy.“
Sharon býva teraz v Prešove. Páči sa jej, že tu udržiavame rodinné vzťahy.
„Doma mám len rodičov, tu máte veľké rodiny, navštevujete sa,“ tvrdí Sharon.
Jonathan si u nás frajerku nenašiel: „Krásne dievčatá máte. Neviem, či ma nechcú, alebo som veľa študoval.“
Spoločne chodievali na hokej, uchvátil ich HC Košice. V Taiwane hokej nehrajú.
„To nie, spočiatku som nechápala, o čo tam ide. Ale spoločne sme si hokej obľúbili, kúpili sme si aj šály, tričká či poháre s logom HC Košice,“ vysvetľuje Sharon.
Iris najviac chutil v Košiciach guláš.
„Viem, že máte bryndzové halušky, ale ja ich radšej zjem bez bryndze. Lepšie sú pirohy.“
Všetci sa chcú vrátiť, aby nezabudli jazyk. Radi by pracovali vo firmách, ktoré pôsobia v ich krajinách, ale sú prepojené na Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári