Ochranné zóny zabezpečujúce ochranu 172 hniezd a takmer 4600 hektárov lesných biotopov pre 122 párov orla krikľavého. Aj to je jedným z výsledkov práve ukončeného projektu, ktorý prispel k stabilizácii klesajúcej hniezdnej populácie orla krikľavého na Slovensku.
KOŠICE. Ako informovala mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), projekt trvajúci 4,5 roka priniesol priame posilnenie ochrany zhruba štvrtiny hniezdnej populácie orlov krikľavých na Slovensku.
Orol krikľavý hniezdi v lesoch stredného a východného Slovenska. Svoje hniezda si stavia na stromoch - najčastejšie na smreku, borovici, dube a buku, zvyčajne vo výške 15 20 metrov nad zemou, nájdu sa však aj hniezda vo výške len päť metrov alebo až 30 metrov.
Od roku 2000 jeho hniezdna populácia poklesla až o 23 percent.
Jej početnosť sa v súčasnosti odhaduje na 600 - 800 hniezdnych párov.
Vychovali 277 mláďat
Jedným zo základných predpokladov pre stabilizáciu prudko klesajúcej hniezdnej populácie orla krikľavého na Slovensku bolo zabezpečenie ochrany hniezdnych biotopov a nerušeného hniezdenia.
"V spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a okresnými úradmi bolo územne a časovo obmedzené vykonávanie hospodárskych aktivít v okolí 172 hniezd orla krikľavého, čím sa vytvorila akási ochranná zóna. Štvorročný monitoring potvrdil, že tieto 'zóny' až o 20 percent zvyšujú pravdepodobnosť úspešného hniezdenia orlov. Monitorované orly za štyri roky úspešne vychovali 277 mláďat. Úspešnému hniezdeniu napomohla aj inštalácia 70 umelých hniezd na miestach, kde bolo pôvodné prirodzené hniezdo poškodené alebo zničené následkom nepriaznivého počasia," priblížil Boris Maderič z RPS.
Montovali prvky na stožiare
Pre vlastníkov lesných pozemkov, ktorí svojím hospodárením chcú napomôcť ochrane druhu, je v rámci Programu rozvoja vidieka SR k dispozícii finančná podpora za uplatňovanie lesnícko-environmentálnej schémy.
Zlepšil sa aj stav 57 580 hektárov potravných biotopov.
Na stĺpy 22-kilovoltového elektrického vedenia, ktoré vo veľkej miere prechádzajú cez poľnohospodárske pozemky, kde orol krikľavý loví korisť, tri energetické spoločnosti - Stredoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika Distribúcia a Východoslovenská energetika Holding, nainštalovali technické prvky, ktoré zabraňujú úrazom alebo dokonca úhynom vtákov následkom zásahu elektrickým prúdom.
Rozpočet vyše milión eur
"V ôsmich chránených vtáčích územiach bol vyhodnotený stav zachovania druhu. Hodnotenie využije Štátna ochrana prírody pri príprave programov starostlivosti o tieto územia. Projekt napomohol aj pri environmentálnej výchove žiakov a študentov. Viac ako 265 podujatí prednášok a exkurzií, prinieslo veku primeranou formou nové poznatky a skúsenosti 7170 účastníkom," uviedla manažérka projektu Zuzana Guziová.
Projekt Ochrana orla krikľavého na Slovensku, ktorý skončil 30. júna 2015, spolufinancovali Európska únia prostredníctvom finančného nástroja pre životné prostredie LIFE a Ministerstvo životného prostredia SR.
Celkový rozpočet bol 1 045 000 eur.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári