Po víkendových „zahrievacích“ maximách „len“ okolo 32 stupňov na Zemplíne čakajú najbližšie tri dni väčšinu východného Slovenska doslova tropické horúčavy s predpokladanými teplotami až do 36°Celzia. Meteorológovia z SHMÚ už vydali pre začiatok týždňa varovanie II. stupňa pred teplom, na pozore by sa mali mať najmä starší ľudia.
KOŠICE. Ak nemusíte byť od poludnia do sedemnástej hodiny vonku na slnku, tak to radšej ani neskúšajte.
SHMÚ vo výstrahe uvádza, že obyvatelia takmer celého Košického kraja s výnimkou okresov Gelnica a Spišská Nová Ves a ľudia žijúci v troch okresoch Prešovského kraja (Humenné, Vranov a Snina) sa musia pripraviť na teploty vzduchu miestami prevyšujúce aj 35 °C v tieni, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.
SHMÚ vydal varovanie II. stupňa
„Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ tvrdí SHMÚ, ktorý pre „zvyšnú“ časť východu republiky vydal výstrahu 1. stupňa, keďže teploty budú prevyšovať 30 stupňov.
Primár internej kliniky nemocnice Košice-Šaca Ivan Skalina (vľavo, foto archív) upozorňuje, že aktuálna vlna horúčav ohrozuje ľudí so srdcovo-cievnymi chorobami, no pozor by si mali dať aj ľudia chorí na obličky aj diabetici.
Rizikom je taktiež pre malé deti, tehotné a dojčiace ženy a takisto aj pre ľudí užívajúcich lieky na depresiu alebo nespavosť.
Primár Skalina: Seniori, dávajte si veľký pozor
Na základe svojich dlhoročných skúseností hovorí, že skupinou, ktorá sa najhoršie vyrovnáva s teplom, sú seniori.
„Vo vyššom veku dochádza k zníženiu pocitu smädu a dokonca až takmer k jeho úplnému vymiznutiu. A keď starší ľudia nepociťujú potrebu prijímať tekutiny, zostáva to najmä na ich rodinných príslušníkoch alebo okolí, aby to takpovediac „postrážili“. Niektorí seniori majú problémy s močením a chôdzou a aby tomu predišli, tak radšej nič nepijú. A výsledok je potom ten, že práve ľudia vo vyššom veku sú najčastejšie prijímaní do nemocnice na rehydratačnú liečbu. No ešte aj v nemocnici im máme niekedy problém vysvetliť, aby prijímali tekutiny a potom musia dostávať infúzie.“
Veľa vody, minerálky a radšej bez ľadu
Primár Skalina radí každému v týchto dňoch, aby veľa pil.
Najlepšia je obyčajná voda, no radšej bez kociek ľadu.
Ideálne množstvo tekutín v horúčavách je dva až tri litre za 24 hodín.
„Podľa našich skúseností je lepšie piť častejšie v malých dávkach ako len raz za čas. Dobré by bolo vodu striedať s minerálkou, aby sme do tela doplnili vypotené minerály. Pomáha aj vlažný čaj, ktorý vďaka malému obsahu teínu takisto dokáže povzbudiť.“

Úpal môžete dostať aj v MHD
Ako dodáva, z tepla často vznikajú aj úpaly. Tie dokonca nemusia byť z priameho slnka, často sa stáva, že môžu nastať napr. aj po dlhšej ceste napr. v MHD alebo iných dopravných prostriedkoch.
Príznaky sa prejavujú napr. neistou chôdzou alebo malátnosťou.
„Človek sa potom prestane potiť a má horúcu a suchú kožu. V takom prípade pomôže, ak uložíme postihnutého pacienta na chladné miesto a nohy mu vyvýšime mierne nahor. Potom mu dávame chladné zábaly na telo, pokiaľ sa jeho stav nestabilizuje.“
V mestskej asfaltovej džungli bude ešte teplejšie
Ak sa budete čudovať, že meteorológmi prezentované maximálne teploty pre danú oblasť sú možno až o 3 stupne nižšie, než tie, ktoré akurát vidíte na elektronických teplomeroch v uliciach miest alebo vo svojich autách, chyba takpovediac nie je vo vašom prijímači.
Ako nám povedal známy meteorológ Peter Jurčovič, príčinou tohto javu tzv. mestské tepelné ostrovy, ktoré vďaka asfaltu a betónu spôsobujú v aglomeráciách vyššie teploty.
Tento efekt sa najintenzívnejšie prejavuje najmä po západe Slnka, keď sa nám napr. pri posedení na letnej terase môže právom zdať, že sa v meste vôbec neochladilo.
Vzduch už totiž neohreje slnečné žiarenie, ale teplo, ktoré sa stále uvoľňuje z „vyhriatej“ asfaltovo-betónovej džungle.
„Zastavané plochy nemajú možnosť premeniť prijímané slnečné žiarenie na chemickú či inú energiu ako to prebieha u vyšších rastlín. Naopak majú väčšiu tendenciu toto žiarenie absorbovať, pričom tento proces ešte prehlbuje tmavá farba asfaltu.“
jsv
Predpokladané pondelkové maximá na východe
- Michalovce, Trebišov – 36 stupňov
- Košice, Humenné, Bardejov, Snina, Stropkov – 35 stupňov
- Rožňava, Spišská Nová Ves, Prešov, Stará Ľubovňa – 32 stupňov
- Poprad, Gelnica – 30 stupňov.
jsv, zdroj: accuweather.com
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári