Vyžrebovali nový súťažný ročník

Sportnet|7. júl 2015 o 00:00

Viac ako 400 celkov sa v uplynulom ročníku zapojilo do súťaží riadených Východoslovenským futbalovým zväzom.

Viac ako 400 celkov sa v uplynulom súťažnom ročníku zapojilo do futbalových súťaží riadených Východoslovenským futbalovým zväzom. Predseda Športovo-technickej komisie Štefan Olšavský na aktíve VsFZ prezradil, že to bolo o dvadsať družstiev viac ako v predchádzajúcom ročníku. V súťažiach dospelých sa predstavilo 118 celkov a 286 mládežníckych.

KOŠICE. Pozitívnym, ale aj negatívnym stránkam uplynulého ročníka regionálnych futbalových súťaží, s poukázaním na najčastejšie sa opakujúce nedostatky sa venoval minulotýždňový aktív športovo-technickej komisie.

Okrem žrebovania nového ročníka sa venoval aj zmenám súťažného a registračného prestupového poriadku, rovnako aj elektronickej komunikácie medzi zväzom, jej komisiami a klubmi.

„Súťaže dospelých a dorastu prebiehajú už niekoľko sezón bez výraznejších rušivých momentov, avšak častejšie sa opakujú problémy v žiackych a hlavne v organizovaní turnajov prípraviek. Zakaždým je veľký záujem nahlásiť prípravky, avšak neskôr je už problém pripraviť jeden turnaj. Za pol roka máte pripraviť jeden turnaj a zúčastniť sa na štyroch čo nepovažujeme za taký veľký problém. Napriek tomu evidujeme veľké množstvo neorganizovaných turnajov. Musíme sa nad tým pozastaviť a zvážiť, či budeme v našom regióne pokračovať v turnajoch prípraviek,“ povedal predseda ŠTK Štefan Olšavský.

V ostatnom období sa čoraz častejšie využíva elektronická komunikácia medzi klubmi a zväzom, pričom ďalšou novinkou v novej sezóne bude aj podávanie námietok.

Tie sa budú dať podať do 48 hodín od skončenia stretnutia, najneskôr však do pondelkovej polnoci.

Šéf ŠTK apeloval na zástupcov klubov, aby sa snažili zlepšiť nielen hracie plochy, ale vylepšili aj sociálne podmienky.

Iné sa kladú pre účastníkov republikových súťaží, musia ich spĺňať aj celky z nášho regiónu, ktoré v nich budú účinkovať.

„Vlani to bolo dobré, ale tento rok mužstvá, ktoré postúpili, zaostávajú za podmienkami, ktoré stanovil Slovenský futbalový zväz. Na odstránenie nedostatkov nie je veľa priestoru a času, ale verím, že naši nováčikovia to stihnú v stanovenom termíne. Rád by som poukázal na nový súťažný poriadok, ktorý je už v platnosti. Prináša niekoľko úprav, pričom rád by som upozornil na vylúčenie mužstva zo súťaže. Doteraz to bolo za tri nenastúpenia na zápas, avšak podľa nového súťažného poriadku to bude za tri kontumačné výsledky. Poukazujem na to hlavne preto, že u dvojičiek žiakov či dorastencov sa stáva, že mužstvo zápas nedohrá pre pokles hráčov pod sedem. Ak sa to stane niektorému celku trikrát, tak daná dvojička bude zo súťaže vylúčená,“ konštatoval Š. Olšavský.

Odmeny za fair-play

V rámci aktívu boli ocenené víťazné celky jednotlivých súťaží dospelých aj mládeže a boli im odovzdané poháre za prvé miesto.

Rovnako bola vyhodnotená súťaž fair-play v súťažiach dospelých v III., IV., V. lige a II. LSD.

Pre najlepšie tri celky boli pripravené symbolické šeky.

Zo šestnástich účastníkov III. ligy v tejto súťaži obstála Sp. N. Ves ktorá získala 250,42 bodov a finančnú odmenu 350 €, druhá priečka patrí 1. FC Tatan Prešov junior (244,70 a 200 €), tretia skončila Plavnica (244,04 a 100 €).

Vo štvrtých ligách bolo do tejto súťaže zapojených 23 celkov a najlepšie si počínali hráči Pušoviec, ktorí si zároveň vybojovali aj postup do III. ligy. Počas sezóny získali 248,50 bodu a 400 €, druhá bola Kalša 244,74 a 300 €, tretí skončil Veľký Horeš (244,04 a 200 €).

Najviac účastníkov bolo v piatej lige, kde hralo 70 mužstiev a z nich prvenstvo za 218,79 bodu získali Trakany a prémiu 500 €, druhý skončil Stakčín (217,58 a 400 €), tretie boli Ťahanovce (214,31 a 300 €). V II LSD bol najslušnejším celkom FK Sp. N. Ves (254,18 b), druhý bol Stropkov (248,69) a tretí skončil Poprad (248,52).

Žreb 1. kola

V druhej polovici aktívu sa už tradične pozornosť venovala novému súťažnému ročníku a žrebovacím číslam. Tie boli známe už oveľa skôr, aby si jednotlivé kluby mohli prípadne niektoré vymeniť.

V III. lige k žiadnym zmenám nedošlo a v úvodnom kole tretej ligy sa stretnú tieto dvojice: Pušovce – Lipany, Plavnica – Sabinov, Futura Humenné – Snina, Vranov – V. Opátske, Prešov jun. – Giraltovce, Stropkov – Moldava, Krásna – V. Revištia, Bard. N. Ves – Trebišov.

IV. liga JUH: Medzev – Rudňany, V. Folkmar – Sp. Vlachy, Sobrance – Geča, Michaľany – Kalša, Borša – Rožňava, Krompachy – V. Kapušany, Čaňa – Maria Huta, Strážske – V. Horeš.

IV. liga SEVER: V. Tatry – Zamutov, Štrba – Š. Michaľany, V. Mirošov – Ľubotice, Svidník – Pakostov, Fintice – Svit, Kračúnovce – Radvaň, D. Klčovo – Raslavice, Medzilaborce – Kendice. Nový súťažný ročník štartuje so 16-timi účastníkmi už 2. augusta, ostatné súťaže dospelým so 14-timi účastníkmi 9. augusta.