Nastúpiť do správneho autobusu, vystúpiť na správnej zastávke či nepotknúť sa vo vozidle je pre zrakovo postihnutých niekedy skutočné dobrodružstvo. Včera sa bližšie zoznamovali s novými električkami aj autobusmi. Zhodli sa na tom, že ako prvé by zrušili schody vnútri električky.
KOŠICE. Košičania z Únie nevidiacich a slabozrakých si včera v depe Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) vyskúšali orientáciu v nových autobusoch a električkách s bielou paličkou.
„Je to akcia v rámci týždňa, keď si rozširujú rôzne kompetencie. Jednou z nich je aj cestovanie v MHD,“ hovorí Zuzana Miháliová, vedúca krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých.
„Majú možnosť vyskúšať si nástup a výstup, rozmiestnenie sedadiel, pohyb v električke aj zvukové majáky, ktoré hlásia najbližšiu zastávku.“
Vysielačka na električku
Novinka je povelová vysielačka. Malé zariadenie reaguje na zvukový maják električky a po stlačení gombíka vám zahlási, aké číslo električky to je a kam ide.
„Ide o kompenzačnú pomôcku, o ktorú môžu klienti požiadať úrad práce. Ten prispeje najviac 90 percentami z ceny, je to odstupňované podľa príjmu klienta. Alebo sa dá vysielačka kúpiť aj za hotové, stojí 100 eur,“ dodáva Marta Pajkošová z únie.
Povelová vysielačka zatiaľ funguje len v nových električkách.
Skupinka zrakovo postihnutých si vyskúšala električku Vario LF2 plus, ktorá má dva zo štyroch vchodov bezbariérové a najnovší nizkopodlažný autobus SOR.
Hlasové informovanie ich aj mýli
Ján Šuľak (15) by zrušil schody v strede električky, lebo sú „dosť vysoké“.
„Zvyčajne nastupujem strednými dverami. Pri nich je hneď taký veľký priestor pre kočíky, kde sa dá postaviť a držať,“ pochválil nízkopodlažnú časť.
V nových autobusoch mu prekážajú sedadlá v zadnej časti, ktoré sú strašne vysoko.
„Sám by som si tam sadnúť nešiel, bál by som sa.“
Aj jeho kamarát Tomáš Takáč (27) by zrušil vnútorné schody a nahradil by ich „plošinkou, takým kopčekom.
"To úplne stačí a nie je to také strmé ako schody. Ťažšie je aj nájsť sedadlá, niektoré sú do tej strany otočené, iné do druhej. Ale dá sa to“.
Inak si pochvaľoval priestrannosť električky.
V autobuse sa mu tiež nevideli iba veľmi vysoké schody.
Väčší problém je podľa neho s hlásením zastávok.
„Niektorý vodič má hlasové informácie potichu, niektorý veľmi nahlas a niekto ich má aj vypnuté. Stalo sa mi už, že ohlásilo nejakú zastávku o jednu ďalej, ako stál bus. A ja potom zle vystúpim. Alebo nezastaví na nejakej zastávke, prejde ju a zastaví až na ďalšej a ja si myslím, že je to tá predošlá.“
Problematické býva aj zistiť, či nastúpi do správneho autobusu.
„Keď stojím na zastávke a niečo príde, musím sa opýtať vodiča alebo iného človeka, čo prišlo.“
Sedadlá nadvihujú kolesá aj motor
Vedúci výpravy DPMK Róbert Nagy vysvetľoval bariéry v električkách.
„Stopercentne bezbariérové vozidlá by nás stáli neporovnateľne viac.“
Ani s príliš vyvýšenými sedadlami v autobusoch veľa nenarobia.
„Niektoré sedadlá jednoducho musia byť vyvýšené, pretože kolesá tu musia byť. Na konci autobusu je zas motorová časť, ktorá tiež nadvihne sedadlá vyššie, ale ide o najmenší motor, aký existuje a niekde proste musí byť.“
Informovanie nevidiacich cestujúcich cez povelovú vysielačku je zatiaľ iba v električkách.
„Do autobusov neboli kúpené, ale akonáhle skončí dodávka električiek, tak zvažujeme, že sa k tomu vrátime. Softvérovo je to už pripravené. Nevylučujeme, že to bude aj v nových autobusoch,“ dodáva Nagy.
Povelová vysielačka. Nevidiaceho informuje, aké číslo električky prichádza na zastávku a kam smeruje. Foto: Peter Čontoš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári