Slovenský zväz vzpierania obsadil na európskom šampionáte do 15 a 17 rokov vo švédskej Landskrone sedem hmotnostných kategórií, dve medzi pätnásťročnými a päť (v sedemdesiatsedmičke boli dvaja naši borci) medzi sedemnásťročnými. Z ôsmich slovenských reprezentantov dvaja priniesli medaily - „pätnástka“ Nikola Seničová (MKVaSŠ Košice) získala v šesťdesiatdeviatke striebro v nadhode i dvojboji a jej rovesník Tomáš Romaňák vybojoval v kategórii do 85 kg zlato v nadhode a striebro v dvojboji.
KOŠICE. Pre Nikolu Seničovú to bol druhý štart na Európe v kategórii do 15 rokov.
„Pred dvoma rokmi v litovskej Klaipede som bola úplná začiatočníčka, bolo to moje prvé veľké podujatie a zaplatila som na ňom nováčikovskú daň, keď som skončila piata z piatich pretekárok.“
O dva roky neskôr už „hrala“ o medaily.
Aj keď treba objektívne povedať, že do šesťdesiatdeviatky sa prihlásili tentoraz len štyri vzpieračky. To však nijako neznižuje hodnotu cenných kovov, ktoré rodáčka z Michaloviec vo Švédsku vybojovala. I keď sama priznáva, že mohlo byť aj lepšie...
„Trh (skončila v ňom štvrtá výkonom 70 kg - pozn. red.), kde mám osobák 76 kg, mi vôbec nevyšiel, dala som tam iba základ. Asi to bolo trošku aj tou trémou. A keby som viac zabojovala aj v nadhode, kde som zostala na osobáku (96 kg - pozn. red.), mohla som zdolať aj Rakúšanku Fischerovú, ktorá všetko vyhrala. Moje výkony na majstrovstvách Európy určite neboli stopercentné, ale prvé medaily z veľkého podujatia si veľmi cením.“
Aj keby išla o kategóriu vyššie...
Tréner Štefan Korpa, ktorú vedie Nikolu Seničovú na košickom športovom gymnáziu i v klube MKVaSŠ, predpovedá, že by to mohla s tými činkami niekam dotiahnuť.
„Je tu určitý potenciál, ktorý treba zužitkovať. Z kategórie do pätnásť rokov prechádza do sedemnástky, ale okrem šampionátov v tejto vekovej kategórii by už mala štartovať aj na šampionátoch dvadsaťročných, keď u nej bude pokračovať takýto progresívny výkonnostný rast. Škoda však, že v Landskrone jej nevyšiel trh, kde sme išli poraziť tú Rakúšanku... Za to, že v jej hmotnostnej kategórii štartovali iba štyri pretekárky, nemôžeme a tie medaily si ceníme rovnako, ako keby tam bola väčšia konkurencia. Ba, keby Nikola štartovala o kategóriu vyššie, aj tam by mala medaily, dokonca by ju vyhrala... Aj keď na majstrovstvách Európy bolo napríklad málo Rusov, niektoré, najmä vyššie, hmotnostné kategórie boli obsadené celkom solídne.“
Po majstrovstvách Európy má Nikola zaslúžené, aj keď len krátke, prázdniny.
„Dal som jej voľno, aby si na chvíľu doma, v Michalovciach, oddýchla a 27. augusta sa vráti do Košíc.“
Tam je s podmienkami veľmi spokojná. „Mám tu školu, dobrého trénera, v podstate všetko potrebné, takže nemám dôvod, aby som z Košíc odchádzala,“ vraví medailistka z európskeho šampionátu do 15 rokov.
Do Košíc sa chystá šéf IWF
Kým pre ňu boli majstrovstvá Európy vo Švédsku vrchol sezóny, pre seniorské vekové kategórie sa to hlavné (po aprílových ME v Tbilisi) iba blíži.
„Najskôr to budú majstrovstvá Európy do 23 rokov v Klaipede, kde by mali štartovať odchovanci košického vzpierania Rado Tatarčík a Maťo Kováč a tam budeme mať medailové ambície,“ avizuje Štefan Korpa, ktorý je aj podpredseda Slovenského zväzu vzpierania.
Oveľa skromnejšie ciele bude mať naše vzpieranie na novembrovom svetovom šampionáte v americkom Houstone.
„Aj keď už nemáme šancu získať miestenku na olympiádu, dá sa ísť do Houstonu aspoň individuálne, takže jeden či dvaja borci by tam mohli štartovať.“
Zaujímavú akciu chystajú v novembri aj Košičania.
„Šiesteho novembra, pri treťom kole extraligy, organizujeme medzinárodný seminár rozhodcov, na ktorý prídu rozhodcovia zo strednej Európy. Prvý deň, v piatok, budú mať prednášky a v sobotu praktickú časť, keď budú rozhodovať extraligu. Veľmi poučné to môže byť aj pre našich rozhodcov. Význam tohto podujatia umocní aj návšteva prezidenta Medzinárodnej vzpieračskej federácie IWF Tamása Ajána,“ vraví Štefan Korpa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári