Jazdiť po rozkopaných Košiciach je náročné pre bežných vodičov, záchranárskym zložkám však zložité obchádzky komplikujú doslova boj o život.
KOŠICE. Hasiči aj pracovníci záchranky sa pri výjazdoch potýkajú so situáciami, ktoré musia riešiť doslova expresne.
Veď sa ponáhľajú zachraňovať životy a majetky ľudí a v takýchto prípadoch ide doslova o sekundy.
Hasiči priznávajú, že odkedy sa začali rekonštrukcie koľajísk, doba výjazdov sa predĺžila.
„Robí nám to problémy, mesto je v podstate uzavreté. Keď sa chceme dostať na stanicu, ktorá je od našej základne neďaleko, musíme ísť cez Mier či Moyzesovu ulicu. Keby tam naozaj začalo horieť, trvalo by nám dlhšie, kým by sme sa na stanicu dostali,“ vraví okresný riaditeľ hasičov Jozef Bodnár.
Kondične „osahávajú“ terén
Dodal, že v časoch, keď je výjazdov menej, vysielajú chlapov na kondičné jazdy, aby si „osahali“ terén. Hľadajú najoptimálnejšie trasy.
„Isté je, že doba dojazdu je dlhšia. Komplikuje nám to život, my si však poradíme. Problém však je, že aj keď ideme obchádzkou a sú tam kolóny, tie autá sa jednoducho nemajú kde uhnúť a tak sa zložito predierame. Nepozeráme na to, že minieme viac pohonných hmôt, sme tu pre ľudí, ale od ideálu to má ďaleko.“
Hasiči teda improvizujú, veď zásah môže byť niekde, kde už niekoľko rokov neboli.
„Aj preto sa snažíme študovať obchádzky. Môže však nastať aj prípad, že sa k požiaru či nehode kvôli obchádzkam a uzavretým miestam vôbec nedostaneme. Našťastie taká udalosť nebola a neradi by sme ju privolali.“
Chýbajú informácie dopredu
Hasičom robí vrásky na čelách skutočnosť, že nie sú v dostatočnom časovom predstihu informovaní o zmenách v doprave, obchádzkových trasách a uzavretých cestách.
„Sami si zháňame informácie cez políciu, nikto nás, ako záchrannú zložku, neprizval k rokovaniam o uzáverách. Často sa o nich dozvieme skôr z novín, pritom my by sme mali o zmenách vedieť vopred. Treba sa pripraviť. V podstate robíme detektívnu prácu a často ide o kreativitu strojníka, veliteľa zásahu či ostatných, aby bol zásah prevedený včas a čo najefektívnejšie. No najprv sa k miestu treba dostať. Chýbajú mapy, podklady a ak sa k nejakým dostaneme, väčšinou nie dostatočne načas. Chápeme, že sa práce v meste urobiť musia, ale hasiči sa po meste zo srandy nepremávajú.“
Snažia sa vyhýbať
Zdravotnícki záchranári tvrdia, že informácie o plánovaných etapách rekonštrukcie, obmedzeniach a zmenách v doprave od magistrátu dostávajú kontinuálne.
„Na ich základe prispôsobujeme svoju činnosť tak, aby nedošlo k predlžovaniu dojazdu ambulancií záchrannej zdravotnej služby,“ vysvetľuje námestníčka riaditeľa Záchrannej služby Košice Andrea Kočišová.
Kritickým križovatkám, kde môžu nastať problémy v presune sanitiek, sa snažia vyhýbať. Za najkritickejší úsek označili križovatku Štúrova - Moyzesova - Rastislavova.
„Záchranári využívajú prednostne takzvané vonkajšie okruhy alebo viacprúdové cestné komunikácie a križovatky, ako sú Jantárová, Alejová, Južné nábrežie, Červený rak, Nižné Kapustníky, ktoré aj keď reálne znamenajú viac najazdených kilometrov, prinášajú benefit skrátenia času dojazdov na miesto určenia.“
Nezastať v lieviku
V rámci rekonštrukcií je najmä v čase dopravnej špičky veľká koncentrácia áut na Watsonovej ulici, cez Mlynský náhon alebo Kuzmányho.
Kočišová hovorí, že vodiči ambulancií záchrannej služby sa vedia prispôsobiť aktuálnej dopravnej situácii.
„Vodiči osobných či nákladných automobilov by si však mali uvedomiť, že našim húkajúcim sanitkám pomôžu v kritických miestach zúženia z dvojprúdovej na jednoprúdovú cestu tým, že čo najrýchlejšie a bezpečne prejdú kritickým miestom „lievika“ a nie zastanú v ňom.“
Situácia na Watsonovej počas rannej špičky. Sanitka prešla do protismeru.
Bočí doprava, kadiaľ sa pripájajú autá z Letnej ulice.
Napája sa späť na svoj smer a pokračuje v ceste. Foto k článku: Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári