Nový rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť je príležitostný kuchár. Najradšej robí šaláty a vymyslené recepty, ktoré by si mohol dať aj patentovať. Hlavne nech to dobre vyzerá.
KOŠICE. Stanislav Kmeť priznal, že z domácich prác robí máločo. Keď už, tak je to varenie.
„Ale len sporadicky. Kedysi to bolo častejšie, teraz na to už nie je toľko času.“
Svoj vzťah k vareniu označil za pozitívny, avšak v kuchyni sa obracia po svojom.
„Nikdy v živote som nevaril podľa kuchárskej knihy. Poznám mantinely, ako manipulovať so základnými ingredienciami a mám pre kombinácie aj určitý cit, preto nepotrebujem knihu. Je to otázka hlavne fantázie.“
Špenát s melónom
Jeho najbližší mu niekedy vyčítajú, že kladie oveľa väčší dôraz na estetiku výsledku, ako na chuť jedla.
„To mám možno z toho, že som milovník výtvarníctva. Skôr ma fascinuje, keď niečo veľmi dobre naaranžujem. Až netradične a uletene. Ideálne je, keď sa mi podarí dobrá chuť aj aranžmán.“
Naposledy varil pre manželku a dcéru špenát so šošovicou, volským okom a červeným melónom.
„Jedli sme to všetci.“
Príprava takejto večere je pomerne jednoduchá.
„Čerstvý listový špenát zaparím vo vriacej vode na 5 minút, aby mal ešte nejakú dobrú konzistenciu. Osobitne uvarím trocha šošovice so soľou alebo zeleninovým bujónom, na to dám volské oko. Vedľa na tanier ešte naaranžujem červený melón a nasekanú pažítkovú vňať.“
Väčšinou experimentuje so studenými zeleninovými šalátmi, ktoré pripravuje s veľkou dávkou kreativity.
„Niekedy to nevyjde, priznávam, ale keď sa všetko začne robiť s mierou, môže z toho vyjsť celkom zaujímavý výsledok. Plus mám veľmi rád taliansku kuchyňu. Pizzu síce veľmi nie, ale všetko ostatné vrátane špagiet a penne áno.“
Vtáčie mlieko odmieta
Svoju nápaditosť rád ukazuje aj na príprave takej tradičnej pochúťky, ako sú obložené chlebíky pre návštevu.
„Doma sa niekedy hnevali, že ich zas budem robiť tri hodiny, ale nakoniec to stálo za to. Vedel som sa dobre vyhrať s vizuálom chlebíčkov, aj návšteva to ocenila.“
V detstve získal odpor voči tekvicovému prívarku a dukátovým buchtičkám s vtáčím mliekom.
„To nezjem doteraz, ale tekvicu už áno.“
Jeho najobľúbenejším jedlom je vepřo, knedlo, zelo, no pochutí si aj na strave v školskej jedálni, kde sa stravuje už celé roky.
Recept Stanislava Kmeťa
Vepřo, knedlo, zelo
Potrebujeme: 700 gramov bravčovej krkovičky, 100 g oleja, sladkú mletú papriku, čierne mleté korenie, sušený cesnak, koriander, rascu, soľ. Ako prílohu 1 hlávku kapusty, 1 cibuľu, 100 ml oleja, rascu, čierne mleté korenie, soľ, cukor. Knedľa, stačí kúpená.
Postup: Mäso očistíme, na vrchnej strane narežeme a vložíme do nádoby na pečenie. Vhodnejšie sú pekáče, ktoré majú vrchnák, aby mäsko neoschlo, no môžeme si pomôcť aj alobalom. Z papriky, čierneho korenia, rasce, koriandra, cesnaku, soli a oleja si pripravíme marinádu, ktorou mäso polejeme a necháme ho asi hodinku ležať v chladničke. Kombinácii korení sa medze nekladú. Odležané mäso pečieme desať minút pri teplote 180 stupňov, potom stiahneme na 160 a necháme v rúre ďalších 50 minút. V priebehu procesu ho otáčame a polievame výpekom. Medzitým si pripravíme kapustu. Na oleji opražíme trochu rasce, pridáme k nej nadrobno nakrájanú cibuľku. Keď je už zlatistá, vložíme do hrnca aj na pásiky nakrájanú kapustu a miešame, kým nepustí šťavu. Môžete zmes podliať trochou vody. Potom ju už netreba tak urputne miešať, aby sa nepripálila. Keď je kapusta spolovice hotová, pridáme korenie, cukor i soľ podľa chuti a dusíme domäkka.
K mäsu a kapuste si ešte zohrejeme knedľu.
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári