Do Košického kraja môžu už s pokojným svedomím vstúpiť hordy ekonomických migrantov z afrických alebo ázijských krajín, prípadne aj tí viac vítaní z Ukrajiny. Krajské zastupiteľstvo totiž v pondelok schválilo tzv. Cestovnú mapu riadenej migrácie v Košickom kraji, ktorá rieši aj to, o aké bývanie sa im postaráme.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Hlavným cieľom tejto koncepcie je dosiahnutie riadenej migrácie cestou vytvorenia spolupracujúcej siete všetkých orgánov a inštitúcií prichádzajúcich do styku s problematikou migrantov.
Úrad KSK už absolvoval rokovania so všetkými inštitúciami a tie mali prejaviť záujem o vzájomnú spoluprácu.
Materiál takisto navrhuje aktivity, ktoré samosprávy v súčasnej situácii môžu realizovať. Tie majú zároveň slúžiť ako preventívne nástroje pri predchádzaní rizík vzniku „ekonomicky, sociálne a kultúrne rozdelenej spoločnosti a vzniku uzatvorených a vylúčených komunít migrantov.“
V Košickom kraji žije celkovo 59 azylantov
V Košickom kraji ku koncu minulého roka žilo celkovo 4417 cudzincov s prechodným alebo trvalým pobytom, pričom ich počet medziročne vzrástol o takmer tri stovky.
Celkovo tu prebýva niečo vyše 15 percent zo všetkých cudzincov na Slovensku, čo zhruba zodpovedá aj počtu obyvateľov kraja v porovnaní s počtom obyvateľov SR.
Z pohľadu azylantov sú tieto čísla podstatne menšie.
Žije tu 30 migrantov s prechodným pobytom a ďalším 29 ľuďom bol poskytnutý azyl. Vyše polovicu z nich tvoria Afganci, ďalších 6 ľudí bolo z Iránu a Kuby.
Z. Trebuľa: Nemôžeme sa nechať zaskočiť
Podľa košického župana Zdenka Trebuľu (Smer) nie je cieľom materiálu riešiť problémy migrantov, lebo na to ani nemajú dostatočné kompetencie.
„Chcem tam len priblížiť túto problematiku a hľadať v tom priestore aj postavenie Úradu KSK. Sú však oblasti, kde by sme mali mať nejakú základnú predstavu o tom, čo robiť a byť pripravení to spoločnými silami zvládnuť. Dôležité je, aby sme neboli úplne zaskočení, keď taká situácia príde, lebo máme pocit, že Európa zaskočená je.“
Poslanec Alfonz Halenár (nez.) privítal takýto materiál, keďže je jeden z mála z dielne Úradu KSK, ktorý hodnotí pozitívne.
Halenár: Žiadateľom by sme mali pomáhať
„Vadí mi však, že tam nie je viac konkretizácií a ohrození a to, z ktorých strán by mohli prísť. Osobne by som viac prijal aj nejaké predpovede, odkiaľ a s akými ohrozeniami sa asi môžeme stretávať a čo môže nastať pri zaobchádzaní s ľuďmi, ktorí k nám prídu. Solidarita s Európou sa neprejavuje len tak, že stojíme s natiahnutou rukou na eurofondy, ale mali by sme pomôcť aj krajinám, u ktorých je najväčší nápor žiadateľov. To, že my v KSK sa na to pripravujeme, hodnotím pozitívne,“ dodal.
Čo chce KSK urobiť pre migrantov
začleniť ich do života v kraji a podporiť spolužitie so všetkými obyvateľmi kraja
zabezpečenie možnosti bezplatných jazykových kurzov slovenského jazyka.
určenie osoby zodpovednej za spoluprácu s komunitami na Úrade KSK
iniciovať zmenu legislatívy tak, aby aj cudzinci mali nárok na príspevok na bývanie
rokovať s mestom Košice a ďalšími mestami o možnostiach zabezpečenia sociálneho bývania.
jsv
Tabuľka
Azylanti v Košickom kraji
Prech. pobyt Trvalý pobyt (azyl)
Rusko 1 2
Turecko 1 0
Afganistan 26 6
Sýria 0 3
Egypt 0 1
Palestína 0 1
Irán 0 6
Alžírsko 0 1
Jordánsko 0 1
Kuba 1 6
Irak 1 0
Kongo 0 2
Somálsko 1 0
Spolu 30 29
Zdroj: Ministerstvo vnútra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári