Stredná odborná škola (SOŠ) automobilová v Košiciach spúšťa duálny systém vzdelávania.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Zmluvy má podpísané s ôsmimi autoservismi, do ktorých na prax nastúpi 25 študentov prvého ročníka školy.
Systém duálneho vzdelávania prináša študentom garanciu absolvovania odborného výcviku počas celých troch rokov štúdia v autorizovanom autoservise.
„Žiak bude od prvého ročníka člen profesionálneho tímu so všetkými výhodami, teda aj s finančnou motiváciou, ktorej výška závisí od študijných výsledkov v škole, ale aj na odbornom duálnom výcviku. Študent s veľkou pravdepodobnosťou získa pracovné miesto vo svojom odbore, pretože zamestnávateľ bude mať možnosť viac spoznať žiaka, ako počas doterajšej spolupráce,“ povedal nám riaditeľ SOŠ automobilovej Jozef Eperješi.
Školské dielne to vraj nezlikviduje
Zapojením sa do systému duálneho vzdelávania stúpne aj kvalita školy. Tej pribudli učebné pomôcky a didaktická technika za asi 160 000 eur. Dostali autoelektronické učebné pomôcky od nemeckého dodávateľa.
„Do duálnej formy vzdelávania vstupuje trieda učebného odboru autoopravár. Odborný výcvik bude prebiehať na najnovších zariadeniach s využitím najmodernejších technológií pod vedením skúseného personálu,“ tvrdí Eperješi.
Duálne vyučovanie je s vyššou dotáciou odborného výcviku v pomere 60 % praxe a 40 % teórie.
Žiaci v prvom ročníku začnú so základnými manuálnymi zručnosťami v oblasti autoopravárenstva a postupne sa budú vo vyšších ročníkoch venovať opravám jednotlivých častí automobilu podľa zamerania mechanik, elektrikár, karosár a lakovník pod dohľadom skúsených inštruktorov.
„Dnes máme v ponuke 1 500 učebných miest. Ak však chceme mať taký duál, aký je v iných štátoch Európskej únie, musíme mať aspoň 50 až 60 000 učebných miest. Systém má byť obojstranne výhodný, vyvážený, pokiaľ ide o pomer teórie a praxe,“ povedal koordinátor zamestnávateľov združených v Rade vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu a riaditeľ fondu pre odborné vzdelávania na MŠVVaŠ SR Július Hron.
Na otázku, či prax u zamestnávateľov neznamená koniec pre moderne vybavené autooprávarenské dielne školy, Hron odvetil: „Myslím si, že nie. Stále tam budú žiaci tejto školy, využívať ich budú môcť aj študenti iných škôl.“
Trebuľa: Nie je to všeliek
Podľa predsedu KSK Zdenka Trebuľu je dnes otázka, čo duálne vzdelávanie prinesie.
„Nemyslíme si však, že duálne vzdelávanie je všeliek. Naše skúsenosti hovoria, že rovnako schodná a efektívna je aj cesta centier odborného vzdelávania, na ktorú sme sa dali už v roku 2009. Spokojnosť zamestnávateľov s absolventmi dokazuje, že fungovanie našich centier pri desiatich stredných odborných školách pokrýva požiadavky zákona o odbornom vzdelávaní,“ uviedol Z. Trebuľa.
Zľava riaditeľ Strednej odbornej školy automobilovej Jozef Eperješi, koordinátor zamestnávateľov združených v Rade vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu, riaditeľ fondu pre odborné vzdelávania na MŠVVaŠ SR, predseda Cechu predajcov a autoservisov SR Július Hron a Ján Špak z odboru školstva Košického samosprávneho kraja.
Foto k článku: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári