KOŠICE. Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach si v tomto roku pripomína 65. výročie založenia.
Iniciátorom vzniku botanickej záhrady v Košiciach a jej prvým riaditeľom bol Jozef Rácz.
Súčasťou pripomenutia si významného jubilea botanickej záhrady je aj dvojdňová medzinárodná konferencia Edukácia v botanických záhradách a arborétach, ktorá sa bude konať v v stredu a vo štvrtok.
Na konferencii sa zúčastní viac ako 40 odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska a Ukrajiny.
„Jednou zo základných funkcii univerzitných botanických záhrad a arborét je edukácia. Ich špecifikom je, že poskytovanie informácií o rastlinách, ich biotopoch, ochrane, pestovaní a ošetrovaní je určený pre široký okruh obyvateľstva. To vyžaduje osobité metodické a didaktické prístupy pre prijímateľov, ako sú študenti univerzít, študenti stredných a žiaci základných škôl, odborná aj laická verejnosť. Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach má odborné, personálne a materiálne predpoklady na realizáciu výučbových programov,“ uviedol riaditeľ botanickej záhrady Sergej Mochnacký.
Investície a vysporiadanie pozemkov
„Botanická záhrada svojimi exponátmi a aktivitami dotvára charakter nielen univerzity, ale i mesta Košice. Počas svojej histórie prešla zložitým vývojom, vždy však plnila dôležité úlohy v pedagogickom i výskumnom úsilí našej alma mater. Som rád, že v súčasnosti aj vďaka významným investíciám do infraštruktúry skleníkov z vlastných prostriedkov univerzity a vďaka majetkovému usporiadaniu jej pozemkov sa zamestnanci botanickej záhrady môžu koncentrovať na aktivity prospešné nielen našim študentom, ale i širokej verejnosti,“ zdôraznil rektor UPJŠ v Košiciach Pavol Sovák.
Botanická záhrada sa rozprestiera na ploche 30 hektárov.
V jej areáli sa v komplexe skleníkov s celkovou rozlohou 3 500 štvorcových metrov nachádzajú expozície tropickej a subtropickej vegetácie.
Na ploche štyroch hektárov sa rozprestiera expozícia dekoratívnej flóry, ktorej súčasťou je na ploche štyri áre genofondová zbierka autochtónnych taxónov vyšších rastlín.
Súčasťou expozície je ekologická náučná plocha, ktorej cieľom je prezentovať aktuálne poznatky botanických, environmentálnych a didaktických disciplín a kultúrnospoločenských aktivít.
Na ploche 24 hektárov sa rozprestiera lesná časť záhrady, ktorá pozostáva z lesných celkov pôvodných fytocenóz nadväzujúcich na lesné spoločenstvá geomorfologických celkov Bankova a Čermeľského údolia.
Na zostávajúcom území je hospodárska časť botanickej záhrady a objekty univerzity.
Začínali na troch hektároch
Botanická záhrada bola založená v máji 1950 v areáli bývalého Komenského ústavu na Komenského ulici (dnešný areál Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie).
V tom čase mala rozlohu tri hektáre, ktoré však nepostačovali na jej plánovanú činnosť.
Preto bola pre novú záhradu vybraná plocha pod Rozáliou v Mestskej časti Košice Sever, ktorá bola neskôr rozšírená aj na územie Červeného brehu po baňu na Bankove.
V roku 1958 bol uvedený do užívania expozičný skleník, ktorý bol na vtedajšiu dobu jeden z najväčších v strednej Európe.
V roku 1960 sa stala záhrada súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Po roku 1989 sa rozšírila zasklená plocha vybudovaním nových ôsmich skleníkov. Z nich sú štyri zaradené do komplexu expozičných skleníkov s vykurovaním a štyri sú v hospodárskej časti využívané ako pestovateľské skleníky.
Skleníky opravili
V decembri 2014 bola ukončená rozsiahla oprava troch najväčších expozičných skleníkov, ktoré svojmu účelu slúžili nepretržite 56 rokov.
Oprava skleníkov v celkovej hodnote takmer 410 000 eur, ktorú univerzita financovala z vlastných zdrojov, zahŕňala renováciu nosných konštrukcií, nahradenie pôvodných sklenených výplní opláštenia polykarbonátovými doskami, opravu elektroinštalačných rozvodov a inštalovanie prvkov umožňujúcich automatické vetranie
Súčasťou Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach je Herbár a Thaiszova knižnica.
Od roku 1990 vydáva botanická záhrada vedecké periodikum Thaiszia, Journal of botany.
V súčasnosti rieši viaceré grantové a vedecko-technické projekty, prevádzkuje kluby Bonsai, Kaktus, Citrus a buduje tradíciu tematických výstav, z ktorých viaceré sú jedinečné v celoslovenskom meradle (Motýle exotických trópov, Orchidey, Kaktusy a sukulenty).
Dlhodobo sa zameriava na popularizáciu botanických disciplín smerom k širokej verejnosti a systematicky sa venuje aktivitám podnecujúcim záujem o štúdium týchto odborov.
Vedecký výskum sa v botanickej záhrade zameriava na štúdium biológie ohrozených druhov vyšších rastlín východného Slovenska, invázne rastliny, šľachtenie dekoratívnych kultivarov a patologické problémy drevín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári