Štátne divadlo (ŠD) Košice si v týchto dňoch pripomína 70. výročie prvej premiéry, ktorú krátko po druhej svetovej vojne uviedli vo východoslovenskej metropole na doskách nového profesionálneho slovenského divadla.
KOŠICE. Dňa 15. septembra 1945 v divadle premiérovo uviedli hru Ivana Stodolu Marína Havranová.
Za 70 rokov v divadle uviedli dosiaľ celkovo 933 premiér rôznych divadelných žánrov. Z toho bolo 526 činoherných premiér vrátane niekoľkých muzikálov, 209 operných, 79 operetných a 119 baletných premiér, informoval tlačový tajomník ŠD Košice Svjatoslav Dohovič.
Počas osláv konferencia
V rámci osláv jubilea sa 18. septembra bude v historickej budove divadla konať medzinárodná konferencia Divadlo v kontexte 70 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny.
Súčasťou programu bude aj informačný deň, vernisáž výstavy k výročiu vzniku divadla a slávnostná premiéra baletu Bajadéra.
Východoslovenské národné divadlo bolo zriadené ako štátna kultúrna inštitúcia 3. júla 1945. V rokoch 19461955 nieslo názov Národné divadlo v Košiciach a od roku 1955 sa etablovalo ako Štátne divadlo Košice.
Pod týmto názvom, s výnimkou trojročného obdobia experimentu so zlúčením košického a prešovského divadla v rokoch 19961998, pôsobí dodnes ako jedno z dvoch trojsúborových divadiel na Slovensku.
Zakladateľom bol Borodáč
Zakladajúcim riaditeľom a človekom, ktorý divadlo nielen personálne od základov budoval, sa stal Janko Borodáč, jedna z najvýraznejších divadelných osobností slovenskej histórie.
"Druhý deň poobzerali sme si divadlo. Jediný výraz, ktorý je správny - vydrancované do základov. Len niekoľko žiaroviek ostalo vo veľkom lustri, inde nič. Všetky kulisy odviezli do Miškovca," spomínal Borodáč na prvé dni po príchode do Košíc v júli 1945.
Až na niekoľko profesionálnych hercov, ktorých stiahol z Prešova, sa základom vznikajúcej činohry stali ochotníci, ktorí s veľkým nadšením budovali svoje košické divadlo.
Druhý riaditeľ spomína
"Prišiel deň, vlastne večer 15. septembra. Je sobota, ráno ešte posledná generálka (všetko ako večer), popoludní krátky odpočinok, a poďme odkliať tú košickú Táliu! Tréma, slávnostný prejav má povereník Laco Novomeský. Nepochybujem, že sa toto divadlo otvára už definitívne, navždy a nezdarené pokusy z predmníchovskej republiky sa nezopakujú!" spomínal na prvú premiéru Andrej Chmelko, vtedajší šéf činohry, neskôr, po odchode Borodáča z Košíc v roku 1953, druhý riaditeľ divadla.
Divadlo od svojho vzniku vychádzalo zo štruktúry trojsúborového divadla.
Operný súbor ako svoju prvú premiéru uviedol už 6. októbra operetu Oskara Nedbala Poľská krv, ďalšou bola 1. decembra 1945 opera La Traviata Giuseppe Verdiho.
Vznikol aj baletný súbor, ktorý spočiatku slúžil ako spoluúčinkujúci v operných a operetných predstaveniach a prvú samostatnú premiéru uviedol v roku 1947.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári