V košickom Domove dôchodcov v Barci v stredu oslávili dve dámy úctyhodné životné jubileá. Každá sa dožila 104 rokov, no žiadna z nich na to nemá špeciálny recept. Obe Márie sa živo zaujímajú o dianie okolo nich a v rámci svojich izieb sú sebestačné.
KOŠICE. Celý domov dôchodcov v stredu veselo oslavoval narodeniny najstarších obyvateliek.
Mária Terifajová má 104 rokov už takmer dva mesiace, v zariadení Via Lux je od svojej stovky.
Zablahoželať jej prišli vnuci a vnučka Andrea.
„Mám sa veľmi dobre, až príliš dobre. Je to veľkolepé,“ komentovala prababička oslavu so speváckym zborom domova dôchodcov a s recitáciami.
„Aj ja viem báseň a môžem ju povedať,“ tešila sa.
Mária Terifajová sa narodila v Užhorode, ale od svojich 10 rokov žije v Košiciach. Prežila Rakúsko-Uhorsko, obe svetové vojny, obdobie socializmu aj demokracie.
Bola učiteľkou na prvom stupni základnej školy do svojich 74 rokov. Stravuje sa striedmo, denne si dá jednu kávu. Je stálou návštevníčkou knižnice.
„Recept na dlhovekosť je asi to, že som stále pracovala a učila som sa. Jem všetko, ale už nie s chuťou. Najradšej si čítam. Každý deň časopisy, dennú tlač, ale aj knihy. Teraz mám rozčítanú Sever proti Juhu.“
Babička číta bez okuliarov. Teší sa aj návštevám vnukov a pravnukov, ktorí ju navštevujú každý týždeň.
Miluje šampanské
Mária Zaffiryová je v zariadení osem rokov. Celý svoj život od narodenia prežila v Košiciach, pracovala na pošte.
Hovorí po slovensky, no lepšie sa vyjadruje v maďarčine. Pravidelne ju navštevuje dcéra, vnúčatá aj pravnúčatá.
„Má rada každé jedlo, ktoré je chutné, miluje sladkosti a šampanské. Rada pozerá televízor a rada sa prechádza. Pravidelne si dáva aj upravovať vlasy, chodí k nej kaderníčka,“ prezradil nám personál zariadenia o ich obľúbenej klientke.
„Neviem, prečo som sa toľko dožila. Asi preto, že som sa stravovala striedmo, aj som mierna povaha, nehádala som sa,“ povedala nám samotná jubilantka.
Obe sa v rámci svojich izieb pohybujú samy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári