Výnimkou nie sú ani Košický a Prešovský kraj.
KOŠICE. Správa o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska informuje, že v posledných rokoch dochádza k určitej transformácii rodinných typov. Mladým ženám sa do rodenia nechce, vek prvorodičiek sa každým rokom zvyšuje.
Kým v roku 2005 bol priemerný vek rodičky 27,5 roka, v roku 2014 to bolo 29,3 roka.
V Košickom kraji sa minulý rok najviac detí narodilo ženám vo vekovej kategórii 25 – 29 rokov, v tesnom závese sú ženy o 5 rokov staršie.
Kým priemerný vek prvorodičky bol vlani v Prešovskom kraji, ale aj v okrese Košice - okolie, len na úrovni 25 rokov, v meste Košice sa šplhal na 29 rokov.
Najprv škola, potom rodina
„Zvyšovanie veku prvorodičiek je zrejme spôsobené konzumným spôsobom života, ktorý preberáme zo západu. Na prvom mieste je užívanie si života, rodina je až na druhej koľaji. Akoby rodina bránila užívaniu si života. Je to spôsobené aj tým, že sa predlžuje štúdium. Dnes má väčšina mladých vysokú školu, potom sa chce zamestnať, vytvoriť si zázemie, chvíľu pracovať a až tak mať deti. Podľa mňa to pôjde týmto smerom aj v budúcnosti, nič nesvedčí o opaku,“ hovorí Juraj Madej, vedúci katedry histórie a sociológie na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári