Nepatrí síce k najväčším, no rozhodne najkrajším. Vodná nádrž Ružín však nie je len fotogenickým objektom pre lovcov pekných záberov.
RUŽÍN. Zásobáreň vody, výroba elektriny, raj pre rybárov... Ružín má úloh naozaj dosť. Pohľad naň je však zaujímavý nielen zvonku, ale aj zvnútra.
Ako to tam vlastne funguje? Čo sa deje v útrobách hrádze, zatiaľ čo sa možno člnkujeme po hladine?
Aj tieto otázky objasnili pracovníci košickej Správy povodia Hornádu a Bodvy, Slovenského vodohospodárskeho podniku, počas nedávneho Dňa otvorených dverí.
Vznikala desaťročie
Na sútoku Hornádu a Hnilca začali stavať vodnú nádrž v roku 1962 a trvalo desať rokov, kým spustili do prevádzky obe časti, teda hlavnú nádrž a vyrovnávaciu nádrž pod priehradným múrom.
Zatopená plocha jazera je 390 hektárov, hĺbka pri bežnom stave je 50 metrov a celkový objem hlavnej nádrže je 59 miliónov kubických metrov.
Vďaka Ružínu má košický priemysel dostatok úžitkovej vody, Košice a okolité dediny elektrinu a milovníci vodných športov možnosť vyblázniť sa na hladine.
Avšak hneď, ako u nás nastane „obdobie dažďov“ a hladiny riek sa dvíhajú, ľudia sa vydesene dívajú k hradnému múru.
Zaručené správy o tom, čo sa stane, keď rupne, sa totiž šíria z krčmy do krčmy celé roky.
„Keď sa pretrhne hrádza, Košice to zmietne. V Dóme svätej Alžbety bude voda siahať do polovice múrov...“ tvrdia „odborníci“ na všetko.
Vodohospodári pri týchto rečiach len pobúrene krútia hlavou. Alebo sa potuteľne usmievajú. Už to počuli hádam tisíckrát.
Ako totiž aj počas Dňa otvorených dverí ukázali verejnosti, hrádza na Ružíne je tak zabezpečená, aby ľudia mohli pokojne spávať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári