Odborníci veterinári prednášali o kvalite potravín, konkrétnejšie nášho slovenského mäsa.
KOŠICE. Jedným z troch tímov vybraných reprezentovať Slovensko na svetovej výstave Expo Miláno 2015 boli zástupcovia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF).
V slovenskom pavilóne prezentovali univerzitu a výsledky výskumu, keďže jej študijný program hygiena potravín korešponduje s mottom výstavy – Uživiť planétu, energia pre život.
„Predstavili sme sa s digitálnou prezentáciou a workshopom na tému Zdravé zviera – bezpečná a kvalitná potravina so zameraním na zviera ako potenciálny prameň nákaz človeka a na produkciu bezpečných a kvalitných potravín na princípe z farmy na stôl,“ hovorí Ľudmila Kundríková, kancelárka UVLF.
Suché salámy a šunky
Peter Popelka z Katedry hygieny a technológie potravín predstavoval najnovšie poznatky o kvalite mäsa.
„Pre požiadavky kvality v EÚ neexistuje spoločný právny predpis záväzný pre všetky členské štáty. To znamená, že požiadavky kvality si určuje každý štát samostatne. Medzi najkvalitnejšie slovenské mäsové výrobky patria trvanlivé mäsové výrobky a šunky. Aj tu však musíme byť pri ich výbere opatrní, pretože nie všetky spĺňajú najvyššie parametre kvality. Kvalitné sú predovšetkým trvanlivé tepelne neopracované mäsové výrobky, tzv. suché salámy, pri výrobe ktorých je možné používať len mäso a nemäsové náhrady sú zakázané. Taktiež šunky sú kvalitné len v kategóriách šunka výberová a špeciálna a naopak šunka štandard, ktorá je na našom trhu najbežnejšia, sa v pravom zmysle slova ani šunkou nazývať nemôže, keďže pri jej výrobe je povolené používať nemäsové náhrady (napr. sója) a podiel mäsa je nízky.“
Štyri originály
Samostatnú kategóriu v rámci slovenských mäsových výrobkov predstavujú Zaručené tradičné špeciality (TSG – Traditional Speciality Guaranteed).
Na Slovensku a taktiež v Českej republike môže byť toto označenie použité len na štyroch mäsových výrobkoch: loveckej saláme, liptovskej saláme, spišských párkoch a špekáčikoch.
„Výnimočné sú tým, že sa vyrábajú s použitím tradičných surovín a spôsobom výroby predstavujúcim tradičný typ výroby alebo spracovania. Výrobcovia spišských párkov a liptovskej salámy, ktoré sú zapísané s výhradou názvu, musia dodržiavať špecifikáciu schválenú Európskou komisiou a certifikovať svoje výrobky podľa nariadenia rady (ES). V prípade špekáčikov a loveckej salámy, ktoré sú zapísané bez výhrady názvu, dodržiavať špecifikáciu a certifikovať musia, len ak chcú na mäsových výrobkoch pri umiestňovaní na trh uvádzať logo Zaručená tradičná špecialita (ZTŠ).“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári