KOŠICE. Jedným z hlavných bodov pondelkového rokovania poslancov košického mestského zastupiteľstva bude návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o organizácii mestského referenda.
Zastupiteľstvo musí toto VZN prijať, ak chce mesto formou referenda rozhodnúť o redukcii počtu doterajších 22 mestských častí Košíc.
Ak poslanci toto VZN schvália, bude sa podľa neho postupovať pri každom budúcom referende.
Vyhlásenie referenda je v Košiciach asi jedinou schodnou cestou ako zredukovať počet mestských častí a znížiť tým náklady na fungovanie samosprávy mesta a mestských častí, čo ročne stojí košických daňovníkov okolo osem miliónov eur.
Vedenie mesta sa o to snažilo už viac rokov, no vždy to skrachovalo najmä pre neochotu viacerých starostov a zastupiteľstiev mestských častí dobrovoľne sa zlúčiť s nejakou mestskou časťou.
Podľa názoru viacerých mestských poslancov mestského vrátane poslanca Jaroslava Polačeka, už samotná diskusia v rámci referenda napomôže obyvateľom pochopiť, ako skostnatene funguje samospráva v meste.
Malo by sa konať spolu s voľbami do parlamentu
Zverejnený návrh ráta s tým, že referendum by a malo konať na budúci rok súbežne s voľbami do parlamentu, ktoré by sa mali konať 27. februára alebo 5. marca.
Referendum bude riadiť mestská a okrskové komisie, pričom okrsky zriadia jednotlivé mestské časť tak, aby v jednom bolo spravidla tisíc oprávnených voličov.
Ako uvádza návrh, bez ohľadu na to, kto iniciuje vykonanie referenda (či poslanci MZ alebo obyvatelia mesta na základe petície), vyhlásenie referenda je výlučnou kompetenciou mestského zastupiteľstva.
Uznesenie o vyhlásení referenda v prvom rade obsahuje samotný predmet referenda - otázky a návrhy, ktoré sa predkladajú na hlasovanie a termín konania referenda.
Referendum o košických častiach: Otázky za stotisíc ešte nevymysleliČítajte
Novinka
Návrh zavádza nevšednú novinku, že delegovať členov komisie je oprávnené zoskupenie poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí vykonávali mandát poslanca ku dňu vyhlásenia referenda.
Ak sa referendum koná na základe petície, tak delegovať svojich členov môže aj petičný výbor. Zoskupenie poslancov tvorí najmenej šesť poslancov, pričom jeden poslanec nemôže byť členom viacerých zoskupení poslancov.
Zoskupenie poslancov môže vykonávať činnosť podľa tohto nariadenia až po registrácii zoskupenia poslancov u zapisovateľa mestskej komisie.
Z návrhu vyplýva, že takáto úprava umožňuje aj nezávislým poslancom vytvoriť jednorazové zoskupenie a delegovať členov do komisií pre referendum.
Podľa všeobecne platnej legislatívy členov volebných a referendových komisií môžu nominovať len politické strany a hnutia.
Návrh VZN podrobne upravuje, kedy ja hlasovací lístok platný, ako volič odpovedá na viac ako jednu otázku. Vo VZN sa navrhuje, aby bolo možné neoficiálne zverejniť výsledky referenda vo forme zápisnice mestskej komisie aj skôr, spravidla bezprostredne po celkovom sčítaní hlasov.
Oficiálne výsledky referenda vyhlasuje mestské zastupiteľstvo v lehote troch dní od doručenia zápisnice o výsledkoch hlasovania na úradnej tabuli. Náklady na mestské referendum znáša mesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári