KOŠICE. Dejiny výpočtovej techniky na Slovensku približuje výstava Extrapolácie 2015, ktorú vo štvrtok otvárajú v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach.
Zámerom je predstaviť odbornej aj laickej verejnosti začiatky a vývoj informatiky na Slovensku od roku 1956 po súčasnosť.
Najmä mladá generácia získa na výstave informácie o prvých informačných technológiách a ich zavádzaní do praxe.
Dozvedia sa napríklad o prvom slovenskom analógovom počítači, ktorý v roku 1958 skonštruoval Ivan Plander.
Prezentovaný je aj prvý československý riadiaci počítač tretej generácie RPP-16, ktorý navrhol kolektív Ústavu technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied (ÚTK SAV) pod Planderovým vedením.
"V druhej časti sme sa priklonili k tej extrapolácii, čiže k budúcnosti, a je tam ukázaný vývoj počítačových sietí," uviedol autor výstavy Štefan Kohút.
Prezentovaná je história dátových komunikácií od slovenského vynálezcu Jozefa Murgaša, cez košickú sieť CANET, po súčasný stav Slovenskej akademickej siete - SANET s rýchlosťou prenosu 10Gb/s.
"Sú len dve siete v Európe, ktoré nemajú zamestnancov, okrem Švédskej akademickej siete je to práve Slovenská akademická dátová sieť. Nemá ani jednu zamestnaneckú zmluvu a funguje ako hodinky," konštatoval Kohút.
Nazriete aj do histórie
Návštevníci sa dozvedia aj o histórii vedecko-technických výpočtov na Slovensku.
Priblížený je súčasný projekt Výpočtového strediska SAV - Slovenská infraštruktúra pre vysokovýkonné počítanie s predstavením najmodernejších superpočítačov inštalovaných v SAV a na univerzitách.
K vývoju úspešného počítača RPP-16, ktorý sa sériovo vyrábal v 70. rokoch v Námestove, sa pred novinármi v spomienkach vrátil akademik Plander.
Mnohí sa podľa neho zvyknú pýtať, o kópiu akého počítača zo sveta išlo, keďže v socialistickom tábore sa v tom čase zvykli kopírovať technológie zo Západu.
"RPP-16 nemal žiadny analóg, nikde vo svete nič podobné s takou štruktúrou a organizáciou, ako je RPP, neexistovalo. My sme vychádzali z inej filozofie. Vedeli sme, aké vlastnosti majú počítače tých najlepších amerických firiem v oblasti riadiacich procesov, lebo to v prospektoch každý napíše - chváli sa, čo počítač dokáže, ale ako to robí, to už tam nenapísali. Čiže, my sme to museli celé vyvinúť, odhaliť a realizovať, a to na československej súčiastkovej základni," povedal pre novinárov.
Výstavu, ktorá potrvá do 25. októbra, budú sprevádzať motivačné prednášky univerzít, SAV a súkromných firiem v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári