Ocenenie a ponuku absolvovať stáž na prestížnych klinikách získala mladá doktorandka, Alžbeta Tóhátyová, ktorá sa prezentovala svojimi výsledkami výskumu, ktorý prebieha na Klinike detí a dorastu Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, na Medzinárodnej konferencii detskej kardiológie vo Valencii v rámci fóra mladých výskumníkov. Prednostka kliniky, ktorá sa už roky venuje výskumu detskej obezity, dostala po prezentácii ponuku na spoluprácu z Európskej pediatrickej kardiologickej spoločnosti.
KOŠICE. Medzinárodná konferencia vo Valencii je jeden z najprestížnejších medzinárodných kongresov zameraných na detskú kardiológiu, na ktorom sa zúčastňuje kardiologická elita z celého sveta.
Prednostka Kliniky detí a dorastu Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ingrid Schusterová prezentovala výsledky vlastného výskumu venovaného problematike detskej obezity a prevencii srdcovo-cievnych chorôb u detí a adolescentov.
Môžu za obezitu vírusy?
„Výskum je zameraný na 'netradičné rizikové faktory' vzniku aterosklerózy. Zamerali sme sa hlavne na možnú vírusovú etiológiu, teda vírusy, u ktorých sa vo svete dokázalo, že súvisia s obezitou. Vírus – konkrétne adenovírus 36 bol napríklad ako patogén, ktorý sa podieľa na obezite zistený v susedných Čechách u detí, ale aj vo svete. V USA dokonca pracujú na testovaní vakcíny, ktorá by bola cielene zameraná na daný vírus v prípade potvrdenia jeho prítomnosti a mohla by zabrániť vzniku obezity. Ale to je ešte v štádiu výskumu.
Náš výskum je prepojením výskumu humánneho a animálneho, teda výskumu u ľudí a výskumu na zvieratách. Naša klinika vykonala humánnu časť výskumu a tá prebiehala na košických stredných školách. Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach uskutočňuje výskum a pokusy na zvieratách so spomínaným vírusom. Skúmame následky obezity ako chronického zápalového procesu a jeho vplyvu na rôzne orgány, napr. srdce, cievy, pečeň,“ vysvetlila prednostka Kliniky detí a dorastu Lekárskej fakulty UPJŠ Ingrid Schusterová.
Spoluprácu so školami si cenia
Jej interná doktorandka Alžbeta Tóhátyová získala za prezentovanú prácu ocenenie v rámci fóra mladých výskumníkov, ktorého sa zúčastnili mladí vedci z celého sveta.
„Štúdiu sme vykonali na vzorke 350 zdravých adolescentoch košických stredných škôl. Hodnotili sme antropometrické parametre, u každého dieťaťa sa vyšetrila hladina rastového hormónu, inzulínu podobného rastového faktora -1, inzulínu a hladina hormónov tukového tkaniva. Urobilo sa podrobné biochemické vyšetrenie z venóznej krvi po nočnom lačnení, zahrňujúce aj pečeňové enzýmy, lipidy, kyselinu močovú. Prítomnosť adenovírusu 36 sa vyšetrovala na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach. Adolescenti sa podrobili okrem odberu krvi aj echo-kardiografickému vyšetreniu srdca, ciev a pečene,“ hovorí Alžbeta Tóhátyová.
Lekárky ďakujú riaditeľom stredných škôl, ktorí dovolili študentom sa zúčastniť na vyšetreniach. V pláne majú ďalšie štúdie, ktoré sú potrebné na objasnenie vzťahu adenovírusu 36 v súvislosti s obezitou.
Prezentované práce boli súčasťou výsledkov výskumu vedeckého grantového projektu Vznik a patogenéza obezity vo vzťahu k netradičným rizikovým faktorom obezity.
„Výstupy boli publikované aj na iných prestížnych svetových kongresoch, preto je mi veľmi ľúto, že výskum, ktorý prebiehal s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, musel byť prerušený, pretože na jeho dokončenie nie sú finančné prostriedky. Ministerstvo školstva pokračovanie projektu nepodporuje aj napriek jeho užitočnosti, oceneniam, vrátane publikovania v zahraničných odborných časopisoch,“ sklamane dodáva prednostka Schusterová.
Alžbeta Tóhátyová. S profesorom Christopherom Snyderom, ktorý je riaditeľom Rainbow Babies and Children’s Hospital USA. Foto: archív A. T.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári