V Košickej Kusthale otvoria v utorok výstavu s názvom Divoký západ – história vroclavskej avantgardy.
KOŠICE. Výstavu pripravilo Múzeum súčasného umenia vo Vroclave v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave ako súčasť programu projektu Vroclav – Európske hlavné mesto kultúry 2016. Výstava potrvá do 15. novembra.
Vroclav, mesto nachádzajúce sa na znovu získanom území, ktoré malo pred druhou svetovou vojnou takmer milión obyvateľov, sa dlhé desaťročia nedokázalo pozviechať zo skazy, ktorú napáchali nemecké vojská pri obliehaní v roku 1945.
V tomto fascinujúcom meste na „Divokom západe“, ležiacom na hranici komunistickej krajiny, na rozhraní rôznych kultúr a migrácie, umelci v duchu slobody a nezávislosti vytvorili svoj vlastný originálny mikrokozmos, v srdci ktorého pulzovalo smelé experimentovanie a medzinárodná spolupráca s partnermi z oboch strán železnej opony.
Takmer 500 diel
Výstava predstavuje takmer 500 umeleckých diel, filmy, dokumentárne fotografie, predmety, audio záznamy z oblasti vizuálneho umenia, architektúry, územného plánovania, divadla, filmu, dizajnu a každodenného života vo Vroclave od roku 1960 po súčasnosť.
„Výpovede diel na výstave sa začínajú v polovici šesťdesiatych rokov a sú spojené s dvoma umeleckými vizionármi, ktorí sa do Vroclavu nasťahovali. Boli to Jerzy Grotowski, zakladateľ Teatra Laboratorium a Jerzy Ludwiński, autor modelov kultúrnych inštitúcií, ako sú Múzeum súčasného umenia a Galérie Mony Lisy. Vroclav je miesto, kde sa pod vedením Stanisława Dróżdża zrodil poľský konceptualizmus a konkrétna poézia. Tvorili tu aj mnohí ďalší poľskí umelci,“ priblížila výstavu kurátorka Dorota Monkiewicz.
Otvorené mesto
Vo Vroclave pôsobili popri divadle Teatr Laboratorium aj Helmut Kajzar a Kazimierz Braun, ktorí, v spolupráci s Tadeuszom Różewiczom experimentovali s dramatickými formami. V sedemdesiatych rokoch sa v Múzeu architektúry uskutočnila výstava projektu s názvom Terra, kde boli vystavené diela teraz už svetoznámych, no vtedy začínajúcich architektov.
Medzi absolventmi Vyššej školy výtvarného umenia môžeme nájsť takzvanú generáciu Wrocławskej plagátovej školy. Vo filmovom štúdiu Wytwórnia Filmów Fabularnych, vytvoril Andrzej Wajda filmové dielo Popol a diamanty, Wojciech Jerzy — Rukopisy zo Saragozy, Agnieszka Holland —Skúšobné testy a Jerzy Żuławski začal svoju prácu na filmovom diele Na striebornom glóbe.
Medzinárodné stretnutia počas festivalu Jazz nad Odrou, festival Otvorené divadlo, ktorého organizátorom je divadlo Kalambur alebo workshopy organizované divadlom Teatr Laboratorium, je len zopár podujatí, vďaka ktorým má Vroclav prívlastok otvoreného mesta.
Po Košiciach do Záhrebu
„Výstava Divoký západ – dejiny vroclavskej avantgardy nie je príbehom o umení vo Vroclave. Je to príbeh o pohľade umelcov na toto jedinečné mesto. Je to príbeh o meste s týčiacimi sa vežami na gotických kostoloch, o budovách navrhovaných Maxom Bergerom, Hansom Poelzigom, Erichom Mendelsohnom alebo Hansom Schauronom, do ktorých vlna prichádzajúcich Poliakov priniesla nové hodnoty a predovšetkým – nový život,“ dodala kurátorka.
Výstava mala premiéru v Zachente – Národnej galérii umenia Varšava v Poľsku od 18. júna do 13. septembra.
Po Košiciach sa predstaví v Múzeu umenia Bochum a Múzeu súčasného umenia v Záhrebe v Chorvátsku (Kunstmuseum Bochum, the Museum of Contemporary Art in Zagreb).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári