Úsmev ako dar v Košiciach predstavil model pomoci rodinám v núdzi, ktorý má úspešnosť cez 95 %. Využíva pritom súdržnosť širšej rodiny. Predchádza tak odobratiu detí do detských domovov či rozvodom.
KOŠICE. Kapacita detských domovov (DD) je na Slovensku naplnená na 95 – 99 %, pričom štvrtina detí mimo DD je evidovaná v sociálno-právnej ochrane na úrade práce.
„Od najľahších až po najťažšie prípady, čo je alarmujúci počet. K tomu napríklad pestúnstvo kleslo od roku 2000 až o polovicu, ale ukazuje sa, že viac funguje systém starostlivosti starých rodičov a širších príbuzných,“ hovorí Jozef Mikloško, predseda občianskeho združenia Úsmev ako dar.
„V detských domovoch máme len 2 % sirôt. To znamená, že tá rodina existuje a keby sa s ňou pracovalo, deti by sa do nej mohli vrátiť. Len desatina rodičov je vyslovene zlých a ohrozujúcich svoje deti. Ostatní len nevedia, ako svoju situáciu vyriešiť. A tým chceme pomôcť.“
Úlohy si rozdelia babky aj bratranci
Systém stretnutí rodinného kruhu bol uzákonený v roku 1989 na Novom Zélande, odvtedy funguje vo viac ako 50 krajinách na 5 kontinentoch. Ide o prirodzenú metódu, ktorú akceptujú všetky kultúry a národy.
„Na začiatku je podnet, že treba niečo riešiť – od polície, lekára, sociálnej pracovníčky, školy atď. Príde vyškolený koordinátor, ktorý má rád ľudí a vie ich dávať dokopy. Pripraví sa na danú rodinu a pozve všetkých členov zo širšej rodiny na stretnutie. Je to zvyčajne okolo 20 ľudí, aj viac. S členmi rodiny sa porozpráva aj osamote. Potom nasleduje stretnutie rodiny. Najprv sa všetci informujú, aká je situácia. Ďalšia vec je rodinná porada, kde je rodina sama, bez koordinátora a musí vymyslieť plán, ako vyriešiť situáciu.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári