KOŠICKÝ KRAJ. Počet cukrovkárov z roka na rok rastie. Posledné štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií hovoria, že v Košickom kraji je v ambulanciách registrovaných približne 45-tisíc diabetikov.
Dosahujeme tak takmer špičku rebríčka. Pred nami je len Nitriansky kraj.
Cukrovka, nazývaná aj tichý zabijak, je ochorením, ktoré si vyžaduje pravidelnú, celoživotnú diétu a pravidelný lekársky monitoring.
Pacientom s diabetom druhého typu, teda získanej cukrovky, svitá v Košickom kraji na nové časy. Rozbieha sa nová starostlivosť o nich.
Priniesť má zlepšenie ich zdravotného stavu a znížiť počet komplikácií ako slepota či amputácia končatín spôsobených ochorením.
Inšpirácia v zahraničí
Projekt súkromnej poisťovne Dôvera má svoje korene v zahraničí, kde takto nastavená starostlivosť o pacienta funguje roky.
Spočíva v tom, že sa diabetológovia lepšie postarajú o svojich pacientov, budú s nimi viac komunikovať a motivovať ich, aby podstúpili potrebné vyšetrenia u nefrológa či očného, čím preventívne napomôžu v ich ochorení.
Pacienti sa zároveň môžu zapojiť do špeciálneho vzdelávania. Prieskum poisťovne totiž ukázal, že diabetikom chýbajú informácie, ako ochorenie zvládať.
Podľa šéfky projektu Henriety Tulejovej tiež priznávajú, že lekár na nich nemá toľko času, koľko by potrebovali.
„Skúsenosti zo zahraničia zároveň potvrdili, že edukácia, pokiaľ je sústavná a kvalitná, dokáže u pacientov dlhodobo znížiť hladinu cukru v krvi a tým im pomôcť, aby sa lepšie cítili.“
Školenia o cukrovke
Edukácia pacientov je ďalšou lastovičkou, ktorá sa skúšobne otestuje v Košickom kraji. Tí sú okrem krátkeho rozhovoru s lekárom často informovaní najmä z neoverených zdrojov internetu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári