KOŠICE. Finálnymi výstupmi cezhraničného slovensko-ukrajinského projektu Hydrofor budú príručka pre lesnícku prax, zameraná na obhospodarovanie lesa zlepšujúce plnenie jeho hydrologických funkcií a návrh optimalizácie manažmentu lesa vo vybraných modelových povodiach rieky Bodrog na ukrajinskej i slovenskej strane.
Vyplynulo to zo záverečnej konferencie projektu, ktorá sa skončila vo štvrtok v Košiciach.
Projekt Hydrofor sa začal realizovať v októbri 2013 a tohto roku sa končí. Na projekte sa spolupodieľali Agentúra pre trvalo udržateľný rozvoj karpatskej oblasti so sídlom v Užhorode a Ukrajinský výskumný ústav horských lesov v Ivano-Frankovsku.
Riešiteľskou organizáciou na Slovensku bolo Národné lesnícke centrum Zvolen.
Rozpočet projektu je 333 225 eur, z toho rozpočet slovenského partnera 156 000 eur.
Hlavným cieľom projektu Hydrofor bolo posúdenie vzťahu lesa a jeho manažmentu (spôsobu obhospodarovania) ku krajine a hydrologickým pomerom. Záujmovým územím je povodie Bodrogu na slovenskej i ukrajinskej strane.
Projekt má prispieť ku komplexnej prevencii povodní a optimalizácie manažmentu lesa z hľadiska protipovodňovej ochrany.
Vypracovali odporúčania
Vypracované odporúčania pre lesných hospodárov budú publikované v podobe praktickej príručky v slovenskom i ukrajinskom jazyku.
Realizátori projektu dospeli v príručke pre lesnícku prax k záverom, že z hľadiska zníženia rizika vzniku povodní pri manažmente lesa najmä vo flyšových oblastiach je potrebné zamedziť erózii pôdy počas zásahov v záujme zachovania retenčnej schopnosti lesných pôd, teda schopnosti zadržiavať vodu zo zrážok a nezanášania korýt vodných tokov odneseným materiálom, budovať a udržiavať lesné cesty vybavené kvalitným odvodňovacím systémom a venovať sa starostlivosti o drobné vodné toky.
Špecifikom povodia Bodrogu v porovnaní s inými väčšími riekami na Slovensku je veľký podiel tzv. flyšového pásma (geologických vrstiev striedajúcich sa ílovcov a pieskovcov) z plochy povodia a z toho vyplývajúca malá priepustnosť horninového podkladu, väčšia náchylnosť na vznik povodní a taktiež relatívne vyšší význam lesa v protipovodňovej ochrane.
V rámci projektu bola vykonaná analýza potenciálu povodia Bodrogu pre vznik povodní a simulácie vplyvu lesa na hydrologický režim pomocou počítačového modelu.
Boli zorganizované semináre a terénne workshopy pre lesných hospodárov, vodohospodárov, zástupcov samosprávy, ochrany prírody a ďalšie dotknuté organizácie.
Ich cieľom bola prezentácia vzťahov medzi metódami obhospodarovania lesa, krajinou a vznikom povodní, výmena informácií a vzájomný dialóg účastníkov a zvýšenie povedomia odbornej verejnosti o vzťahoch medzi lesným hospodárstvom a hydrologickými funkciami lesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári