Len v tomto roku sa vie o 18 ľuďoch, ktorých zlákali na nútenú prácu, sobáše či kriminalitu.
KOŠICE. Najviac obetí obchodovania s ľuďmi pochádza z Košického kraja, najčastejšie sú medzi nimi ženy ako sexuálne obete vo veku 22 až 29 rokov.
Ministerstvo vnútra (MV) SR zaznamenalo v tomto roku 18 ľudí, ktorých zlákali na nútenú prácu, nútené sobáše, kriminalitu či sexuálne zneužívanie.
Pri príležitosti 18. októbra, ktorý je stanovený za Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, o tejto problematike v piatok hovorili v Košiciach, kde sa začína 2. ročník filmového festivalu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi.
"Nie je to len sociálny aspekt, samozrejme, je výrazný, avšak často sú ponúkané ľudom abnormálne zárobky bez skúseností, bez jazykových zdatností," zdôraznil riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin.
Spustili web s fiktívnymi pracovnými ponukami
Ministerstvo spolu so Slovenskou katolíckou charitou pripravilo v Košiciach festival venovaný stredoškolákom a širokej verejnosti, s ktorými chcú o problematike diskutovať.
Halcin pripomenul, že MV realizuje v tejto oblasti aktivity po celý rok. Budúci týždeň chystá v Bratislave zážitkovú konferenciu.
Tam sa chce zamerať aj na fiktívne zmluvy, ktoré sú najčastejším lákadlom pre ľudí.
Pripomenul, že ministerstvo tento rok spustilo web www.superzarobok.sk s fiktívnymi pracovnými ponukami, kde vystupovalo ako páchateľ.
Počas necelých troch dní sa na stránke zaregistrovalo 2300 ľudí z celého Slovenska.
"Tento rok si pripomenieme už desiaty rok intenzívnej práce, ktorá prináša ovocie," zakončil Halcin s tým, že MV SR v tejto oblasti pripravuje legislatívu, interné právne normy či rieši medzinárodnú spoluprácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári